Історія/Історія людства

Матеріал з Вікіпідручника

Перед вами загальнодоступний підручник з історії людства і загальнолюдського суспільства нашої планети, який кожен може редагувати.

Виникнення людства[ред.]

Питання причин і умов появи людства на нашій планеті з найдавніших часів досліджуються багатьма дослідниками у рамках самих різних напрямків науки і пошуків істини (філософії) в цілому. Існує велика кількість різних теорій, які пропонують саме різне бачення питання. Серед найдавніших поглядів на питання варто згадати богословський, який пропонує дивитись на людей, людський рід як на творіння Божі, яких Творець і Вседержитель Всесвіту створив для того, щоб вони його заселяли і опановували, в міру своїх сил давали йому лад і порядок. З іншої точки зору до цього підходять природничні науки, які намагаються пояснити світотворення і появу людства через закони і умови, які колись виникли в самому Всесвіті.

Однак більшість дослідників погоджуються з тим, що важливе значення в історії людства в усі часи мали такі фактори як життя і розвиток у рамках суспільства, мова (і засновані на ній духовні надбання суспільства - світогляд, знання, культура), цілеспрямована діяльність (праця) та ін.

Людство і свобода[ред.]

Для опису історії людства і його поступу в рамках даного підручника використовується проста ідея, здавна знайома предкам сучасних українців, що всі люди - вільні люди від народження (по волі Божій), або як в старі часи казали "всі люди - козаки". Це зокрема означає, що кожній людині і людській спільноті в будь-якому куточку світу дано право вибору власного життєвого шляху і життєдіяльності, право вибору жити в мирі чи воювати, дотримуватись тих звичаїв і поглядів чи інших, займатись тими заняттями чи іншими, право вибору якою мовою розмовляти, який одяг носити і які свята святкувати, у що вірити і авторитет якого керівника (отамана) визнавати та ін. Цей погляд дуже простий і логічний, для багатьох самоочевидний однак саме він дозволяє розглядати і описувати життя людської спільноти від найдавніших часів до наших днів з єдиних позицій - з точки зору того, що всі жителі планети Земля є вільними людьми по волі Божій, козаками, рівноправними громадянами єдиного суспільства або іншими словами - рівноправними суб'єктами (і об'єктами) одного історичного процесу.