Emacs

завершено на 25%
Матеріал з Вікіпідручника

Історія Emacs[ред.]

Переклад статті emacswiki.org/emacs/EmacsHistory

«Ті, що не пам'ятають минулого приречені його повторювати.»
Джордж Сантаяна. Life of Reason, Reason in Common Sense, Scribner’s, 1905, стор. 284

Emacs бере початок в лабораторії Штучного Інтелекту (дальше скорочено ШІ) Массачусетського технологічного інституту (MIT). У 1972 році хакер Карл Мікельсон додав в текстовий редактор TECO режим "display-editing". Цей режим дозволяв бачити, як змінюється текст прямо на екрані. Схожа поведінка була в редакторі ed. Редактор TECO лабораторія ШІ використовувала в своїй операційній системі ITS (Incompatible Time Sharing System). Пізніше в 1974 році Річард Столмен додав в редактор TECO деякі свої макро-функції.

З часом кількість макросів збільшувалася. 1976 року Столмен написав свій перший Emacs ("Editor MACroS"), який об'єднував усі макроси, і додав можливість самодокументування і розширення. TecoEmacs згодом став стандартним редактором в ITS.

Згодом в січні 1978-го року Євґен Цікареллі написав свою доповідь, яка мала за мету донести до користувачів можливості Emacs. Заголовок звучав "An Introduction To The Emacs Editor".

В 1978-му в лабораторії Honeywell’s Cambridge Information Systems Бернард Ґрінберґ написав редактор на мові MacLisp (діалекті мови Lisp), який називався MulticsEmacs. Розширення до нього також були написані на мові Lisp. Lisp забезпечувала розширюваність, тому вона була присутня в наступних версіях Emacs.

Gosling Emacs — це перший Emacs який був запущений на Unix. Його написав Джеймс Ґослінґ у 1981-му році. Він написаний на мові C і MockLisp, яка використовувалася для розширень. MockLisp виглядала як Lisp, але не зовсім.

В 1984 Столмен почав працювати над реалізацією GNU Emacs. Це був перший проект під ліцензією GNU. Редактор був написаний на C та Emacs Lisp, як мова для розширень. В 1985 році вийшла версія GNU Emaсs 15.34, яка здобула велику популярність. Подібно до Gosling Emacs, GNU Emacs також запускався на UNIX, але мав покращену мову розширень і більше можливостей. З часом GNU Emacs повністю замінив Gosling Emacs, ставши стандартним редактором Emacs для Unix.

З 1991 року Джеймі Завінскі та Lucid Inc. зайнялися розробкою Lucid Emacs, який базувався на альфа-версії GNU Emacs 19. Код сильно відрізнявся, тому деякі розробники відмовлялися об'єднувати їх в одну програму. Згодом Lucid Emacs було перейменовано на XEmacs. Перефразовуючи Джорджа Бернарда Шоу, GNU Emacs та XEmacs — це два редактора розділені однією мовою.

Джеймі Завінскі намалював шкалу розвитку Emacs за останні декілька років. (1)

Інсталяція[ред.]

GNU/Linux[ред.]

Більшість дистрибутивів Linux мають GNU Emacs в своїх репозиторіях, рекомендується ставити саме з них.

Debian/Ubuntu[ред.]

sudo apt install emacs24

Windows[ред.]

Версію для Windows можна завантажити звідси

Emacs Tutorial[ред.]

Щоб відкрити Emacs Tutorial в Emacs'і перейдіть в меню Help > Emacs Tutorial (або натисніть клавіші Ctrl+h t).

Посилання[ред.]

  1. Emacs Wiki
  2. Офіційна сторінка GNU Emacs