Написання наукових статей

Матеріал з Вікіпідручника

Дана стаття присвячена написанню структурованих (в тому числі наукових) документів — LaTeX та інших програм, які з ним працюють, або м.б. використані. Сюди входять РЕДАКТОРИ [1], БІБЛІОГРАФІЧНІ МЕНЕДЖЕРИ (Mendeley,Zotero,Cb2bib,JabRef,BibIt), ГРАФОПОБУДОВАЧІ, засоби створення і роботи з такими стандартами в області друку, як формати файлів Adobe PDF, PostScript, EMF, EPS, та інші. Дивіться також на сайті інституту фізики... [2], а також digital research tool - сайт присвячений огляду програм та додатків, що мають полегшити роботу науковця.

Підказки[ред.]

Цікаві джерела в тенетах, де описана робота з LaTeX [3], LyX [4], [5], а також підказки/поради до яких раджу прислухатися при написанні статей [6], [7], презентацій рекомендації самого Леслі Лампорта - творця LaTeX[8], [9]

    • є цікавий метод впорядкування інформації (статей в pdf) встановлюється PDF-XChange Viewer, що дозволяє вписувати в pdf документ свої примітки… це можуть бути ключові слова… далі за допомогою Google descktop search ви знаходите документи зі своїми тагами (ключовими словами). Просто і ефективно ;)

Розширення можливостей LyX[ред.]

  • Дисертації ("Станислав Кручинин озадачился судьбами русскоговорящих диссертантов и создал класс disser. Пакет с одноимённым названием можно взять на CTAN в директории {CTAN}/macros/LaTeX/contrib/disser."[10])
  • LyX може створювати дуже зручні і цікаві презентації формату pdf з допомогою розширення/пакету beamer.
  • В головному репозиторії LaTeX (CTAN хто не знає) є такий розділ (за такою адресою http://www.ctan.org/tex-archive/biblio/bibtex/contrib/gost/), що присвячений форматуванню бібліографії по ГОСТам ;)
  • Бібліографічний менеджер (програми, які в нашій Wiki чомусь вперто називають «програми каталогізатори»…) Bib-it (як хвастають на сайті розробники — вони перші хто це зробив) є засіб (tool) для створення «стильових» (такі, що відповідають за стиль оформлення/форматування посилання при створенні документу (знову таки ГОСТи) файлів .bst з GUI (тобто графічним інтерфейсом користувача. до дії: Створивши такий файл поміщаємо його в LaTeX папку (в розділ BibTeX-су в папку bst :) своєї системи, (після чого треба, в властивостях LaTeX |у мене це MiKTeX| знайти кнопку refresh FNDB і, відповідно натиснути її)… тепер в LyX в властивостях бібліографії вибираємо свій стильовий файл (щоб його там знайти натисніть кнопку «оновити»
  • І само собою, не бачу іншого сенсу створення бібліографії, як не її втілення в тіло документа. Ви створюєте документ, вставляєте в нього бібліографічну базу… під час написання тексту, коли виникає необхідність визиваєте список бібліографій, вибираєте потрібну… і все… нумерацію і впорядкування — цим займається програма LyX.

LaTeX[ред.]

Мінімальний .tex файл, який дозволить вам користуватись кириличними символами:

\documentclass{book}

\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[ukrainian]{babel}

\begin{document}
Привіт світ!
\end{document}

Якщо стаються неприємності:

! Package babel Error: No Cyrillic encoding definition files were found

То вирішення залежить від того, який саме LaTeX у вас стоїть. Для TexLive у Debian-подібних системах ставлять texlive-lang-cyrillic і все буде чотко.