Українська мова/Вступ

Матеріал з Вікіпідручника

Ласкаво просимо до Вікіпідручника з вивчення української мови!

Іван Франко (1856 — 1916), видатний український письменник

Розвиток[ред.]

Українська мова належить до слов'янських мов. Це означає, що вона схожа за синтаксисом і лексикою на такі мови, як польська, російська та білоруська. Вона належить до індоєвропейської сім'ї мов. Існує низка теорій щодо її походження, але лінгвісти схиляються до думки, що українська мова розвинулася з праслов'янської мови, якою розмовляли приблизно у 8 столітті нашої ери.

Літературна форма української мови сформувалася у 18-19 століттях завдяки творам Тараса Шевченка, Івана Франка, Івана Нечуя-Левицького та їхніх сучасників. Популярність Шевченка в Україні можна порівняти з популярністю Шекспіра в Англії чи Данте в Італії. Те саме можна сказати й про галицького поета Івана Франка, іменем якого названі університети, театри, міста та області (Івано-Франківськ), тисячі вулиць, а також кілька сіл (Франкове, Івана Франка тощо). Таким чином, творчість митців вплинула на розвиток мови регіону.

У новітній історії Україна перебувала під владою Австро-Угорщини та Росії. Побоюючись повстань, ці імперії не заохочували використання української мови. Однак на початку 1920-х років Україна стала незалежною Українською Радянською Соціалістичною Республікою, і відтоді мова стала більш вживаною. Сьогодні нею розмовляють приблизно 42 мільйони людей.

Інформація для тих, хто вивчає мову[ред.]

У писемній українській мові використовується українська абетка ("абетка" одне зі слів для позначення алфавіту). Вона має багато спільних символів і правил вимови з іншими слов'янськими мовами, хоча вичерпний перелік спільних рис виходить за рамки цього Вікіпідручника.

Українська вимова є чіткою та артикульованою. За чіткістю вимови вона нагадує російську. Однак українська мова частіше використовує голосні І там, де російська може використовувати голосні О/Е.

Український алфавіт