Перейти до вмісту

Життя у світі Вікі/Як користуватись вікіпедією

Матеріал з Вікіпідручника
(Перенаправлено з Вікіпедія)

У цьому розділі Ви дізнаєтесь як можна швидко знаходити інформацію у вікіпедії або навпаки дізнатись, що щось висвітлено недостатньо.

На жаль, вікіпедія висвітлює різні теми нерівномірно. По одній темі можна знайти дуже детальнку інформацію, а по іншій може бути декілька абзаців тексту або взагалі нічого не написано. З'ясувати поточний стан вікіпедії можна у різні способи.

Навіть коли Ви знайдете те, що шукали, все одно залишається питання: "Наскільки я можу довіряти цій інформації?" Почнемо з відповіді на ці питання.

Чи можна довіряти вікіпедії?

[ред.]

Як Ви знаєте редагувати вікіпедію може кожен. Отже, у вікіпедії може бути написано, що завгодно. Тобто одні можуть писати щось, що не відповідає дійсності, а інші можуть писати правдиву інформацію, яку можна перевірити по наведеним надійним джерелам. Можу навіть сказати більше, що редагування першого штибу, будемо називати їх вандальними, зазвичай приносять користь, бо стимулюють інших не тільки до їх скасовувати, але й додатково звертають увагу користувачів до статті, що може призвести до додаткових виправлень, а зрештою і до покращення статті.

Приклад списку спостереження

Насправді вандальні правки надовго не затримуються у вікіпедії, бо їх легко видалити, існують технічні метода захисту, також достатня кількість користувачів слідкує за змінами сторінок. Типова ситуація, коли у Вас є список спостереження з великою кількістю статей (див. малюнок) і Ви слідкуєте за змінами у цих статтях. Статті створені Вами потрапляють у список спостереження автоматично. Додавати та видаляти статті зі списку спостереження можна натисканням зірочки, яка розташована у верхній правій частині сторінки, поруч з історією сторінки.

Зрештою слід сприймати інформацію розміщену у вікіпедії, як і в будь-якому іншому місці критично. Наведені джерела теж слід оцінювати на надійність. В такому контексті вікіпедія є посередником між Вами та іншими джерелами інформації, які можуть бути представлені в інших проектах вікіпедії, наприклад, це можуть бути вікі-джерела.

Як організована інформація у вікіпедії

[ред.]
Представлення вікіпедії у вигляді графу.

Можна сказати, що вікіпедія складається зі статей, які пов'язані одна з одною посиланнями. Гіпертекстові посилання Ви можете спостерігати всюди. Чим більше статей і чим більше посилань, тим зрозумілішим буде опис, оскільки легко знайти пояснення термінів. Якщо Ви спробуєте уявити реальну картину, вона буде дуже заплутаною. Набагато більш заплутаною ніж та, що наведена праворуч.

Далі буде трохи визначень, можете пропустити цей абзац. Більш строго, можна вважати, що вікіпедія - це спрямований ациклічний граф. Такий підхід дозволяє кількісно описати як поточний стан вікіпедії, так і окремих статей. Наприклад, ізольована стаття, на яку немає посилань називається сиротою. Така стаття позначається спеціальним шаблоном. Також існують ізольовані кластери статей. Всередині ізольованих кластерів можливий перехід з будь-якої статті у кластері на будь-яку іншу. Але потрапити на ці статті з інших статей вікіпедії не можливо.

Отже, можливо спробувати потрапити з однієї статті в іншу переходами по посиланню. Чим менше буде переходів між двома статтями, тим більш зв'язною є вікіпедія.

Для зменшення відстані між статтями часто створюють навігаційні шаблони. Вони дозволяють легко знаходити інші статті близькі за тематикою. Для фільму це може бути шаблон, які містить посилання на інші фільми того ж самого режисера, або на фільми, які отримали таку ж саму нагороду або теж мають високі касові збори і так далі. Це означає, що на одній сторінці може бути декілька шаблонів.

Неоднозначності

[ред.]

Швидкий пошук по вікіпедії

[ред.]

Пошук за допомогою google

[ред.]

Використання навігаційних шаблонів

[ред.]

Використання категорій

[ред.]