ГІС/Звідки взяти дані для географічних карт

Матеріал з Вікіпідручника

Для створення географічних основ тематичних карт необхідні дані.

Адміністративні кордони[ред.]

GADM[ред.]

Карта областей України на основі даних GADM.

GADM database of Global Administrative Areas: глобальна база даних адміністративних кордонів пропонує для завантаження адміністративні кордони країн, областей, федеральних земель, районів, округів, тощо, для різних країн світу у векторних форматах геопросторових даних, в тому числі і ArcGIS .shp. Дані з цієї бази використані в підручнику Як створювати фонові картограми.

Рельєф місцевості[ред.]

Топографічні дані необхідні для відтворення висоти над рівнем моря поверхні землі. Топографічні дані можна завантажити з наступних джерел, деякі пропонують і батиметричні дані:

На основі цифрових моделей рельєфу та батиметрії можна створювати топографічні карти. Дані ETOPO1 та GLOBE.

ETOPO1[ред.]

ETOPO1 пропонує роздільну здатність в 1 кутову хвилину, або близько 1.8 км на піксель та містить як топографічні дані, так і батиметричні. Пропонується два варіанта:

  • ETOPO1 Ice Surface: крига Гренландії та Антарктиди враховується як поверхня Землі;
  • ETOPO1 Bedrock: тут крига не врахована, а рахується тільки поверхня твердої землі.

Дані доступні в декількох форматах, в тому числі, в форматі netCDF та GeoTIFF.

Також на сайті можна завантажити готове кольорове геокодоване зображення поверхні Землі, створене на основі запропонованих даних інструментами GMT.

Для спрощення роботи та у випадку необхідності можливо створити витяг даних для окремого регіону, зокрема, програмою grdcut[1] з пакету GMT. Наступна команда:

grdcut ETOPO1_Ice_g_gmt4.grd -R90/180/-60/10 -Gaustralia.grd

збереже в файлі australia.grd витяг із файлу ETOPO1_Ice_g_gmt4.grd, який обмежений прямокутником з нижнім лівим та верхнім правим кутом, що заданий параметром -R.

Завдяки програмі gdalwrap з набору GDAL можна створювати витяги даних і з геокодованого зображення:

gdalwarp -te 21 43 41 53 color_etopo1_ice_full.tif ukraine_full.tif

Варто пам'ятати, що для правильної роботи з геокодованою інформацією, слід завантажити не лише файл .tif, а й .tfw

GLOBE[ред.]

GLOBE пропонує дані рельєфу (лише поверхня суходолу) з роздільною здатністю 30 кутових секунд (близько 0.9 км). Дані розбиті на 16 сегментів розміром 90° × 40° або 50°. Наприклад, Україна знаходиться в двох сегментах: c10g та g10g.

Через розбиття всієї поверхні на сегменти, для "склеювання" окремих сегментів знадобляться спеціальні програми, такі як gdalwarp з набору GDAL або grdpaste[2] з набору GMT.

SRTM30 V2[ред.]

Топографічна карта світу, створена на основі даних цифрової моделі поверхні землі SRTM30

SRTM30 V2 як і набір даних GLOBE, має роздільну здатність 30 кутових секунд або близько 0.9 км. Однак, на відміну від GLOBE має вищу точність даних та охоплює поверхню Землі між 90°N та 60°S широти. Дані розбиті на 27 сегментів. Тому, як і у випадку GLOBE, для подальшої роботи знадобляться спеціальні програми.

SRTM3 V2[ред.]

SRTM3 V2 має роздільну здатність 3 кутових секунди, або 90 м та охоплює поверхню суходолу між 60°N та 60°S широти. З технічних причин, набори даних мають пропуски, зокрема, в гірських районах. Попри неможливість відтворення цих пропусків, вони можуть бути заповнені засобами інтерполяції. Дані розбиті на 14 572 сегментів розміром 1° × 1°.

Як і в інших випадках, дані доведеться обробляти та "склеювати" для покриття ними більших площ. Також, для заповнення пропусків, знадобиться застосувати інтерполяцію, наприклад, програмами grd2xyz[3] та surface[4].

SRTM3 V4[ред.]

SRTM3 V4 як і SRTM3 V2 має роздільну здатність 3 кутових секунди або 90 м та охоплює лише суходол між 60°N та 60°S широти. Завдяки застосуванню інтерполяції та деяких інших додаткових даних, всі пропуски SRTM3 V2 тут вже заповнені. На відміну від інших наборів даних, умови використання SRTM3 V4 обмежені ліцензією та доступні лише для приватного використання, і тому неприйнятні для використання у Вікіпедії.

Збірки[ред.]

NaturalEarth.com[ред.]

Проект The Natural Earth пропонує для вільного завантаження та використання цілий ряд географічних даних, зокрема: адміністративні кордони різного рівня (держави, області, райони, спірні території), заселені місцевості, готові для використання як тло карт розфарбовані карти рельєфу та дна. Дані доступні як у векторних, так і в растрових форматах. На сторінках проекту зазначено, що основна мета — постачання даних для прикладної (не наукової або військової) картографії.

Commons.WikiMedia.Org[ред.]

WikiMedia Commons також пропонує різноманітні заготовки для створення власних карт. Файли належать до категорії Blank maps (порожні карти). Карти в векторному форматі SVG можна редагувати без втрати якості у векторних графічних редакторах, наприклад, Inkscape та створювати на їхній основі власні карти. Файли з векторними картами належать до категорії SVG maps.

Примітки[ред.]

Див. також[ред.]