Безпека в мережі/Найпростіше і найважливіше

Матеріал з Вікіпідручника
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Якою б операційною системою, веб-переглядачкою чи типом пристрою ви не користувалися, основні правила безпеки є всюди однаковими. Ось вони:

Не довіряйте випадковим веб-сайтам, особливо якщо вони пропонують встановити щось на ваш комп'ютер.
  • Завжди зберігайте певний скептицизм до того, що вам пропонують. Будь-яка кнопка, будь-який файл, будь-яка ланка (link) можуть робити не те, що на них написано. Будь-який лист може бути фальшивкою або містити вірус.
  • Кожна запущена програма (в деяких випадках — також додаток до програми) отримує майже необмежений доступ до наших даних і системи. Тому запускайте тільки ті програми, яким у вас є серйозні підстави довіряти. Не піддавайтесь на спроби веб-сайтів переконати вас щось заінсталювати на свій комп'ютер. Інсталюйте програми тільки з надійних джерел, і тільки тоді, коли ці програми вам дійсно потрібні. Контролюйте, щоб на комп'ютер не попадало жодного зайвого софту.
  • Завжди використовуйте міцні паролі. Зберігайте їх у надійному менеджері паролів — це дає можливість генерувати довгі і складні паролі, які Вам немає потреби тримати в голові. Таким чином у Вас буде унікальний пароль для кожного веб-сайту, а пам'ятати Вам доведеться тільки один пароль — до Вашого менеджера паролів. Цей пароль, своєю чергою, теж має бути міцним — наприклад, складатися з декількох слів, які вам легко запам'ятати, але які важко вгадати. Можете додати туди ще пунктуацію або цифри (якщо це не завадить вам запам'ятати пароль). Пароль зі словами має бути довгим (20 і більше знаків), але зате його легше буде запам'ятати, ніж просто випадкові літери. Робіть резервні копії усіх важливих даних включно з базою паролів. Змінюйте паролі не рідше, ніж раз на півроку.
  • Обов'язково інсталюйте найновіші оновлення веб-переглядачки та операційної системи, а також всіх програм, які мають справу з Інтернетом. Постійно виявляють нові діри безпеки в програмах, і оновлення безпеки містять латки для них.
  • Якщо ви на Windows, використовуйте антивірус. Але при тому пам'ятайте, що ніякий антивірус не здатний забезпечити 100%-го захисту. Тому покладайтесь, насамперед, на себе, а не на антивірус.

При подорожах павутиною