Вступ до MODx 2/Основи MODx

Матеріал з Вікіпідручника

Цей розділ розповість про основний арсенал засобів, які надає MODx для його користувачів, а також дещо про те, як побудована сама система MODx.

Структура каталогів[ред.]

Звичайно ж, кожному зручніше працювати, коли відомо, що де лежить. Ось основні каталоги MODx:

./assets
./connectors
./core
./manager

Почнемо зі assets. Це — тека, в якій розташовано усі статичні, непрогамні дані сайту. Образи із галерей, різні медія-файли, чи, наприклад, файли CSS[1] — усе прийнято зберігати тут (звичайно, жоден механізм не зобов’язує Вас так робити, це — лише пропозиція розробників системи). Зазвичай, також різні розширення MODx, як то галерея, будуть запам’ятовувати свої дані в підкаталозі components каталогу assets. Инші теки може створювати і змінювати безпосередньо веб-майстер.

Тека core — це сам MODx, його ядро. Розбирати його каталогову структуру тут ми не станемо, адже в більшості випадків розробникові не доведеться змінювати жоден із файлів, які там зберігаються. Вкажемо тільки на два пункти. Перший — це core/cache — тека, де зберігаються вже згенеровані MODx ресурси й елементи для швидшого відкривання при зовнішньому звертанні. Крім неї, важливо пам’ятати про core/config/config.inc.php — це файл, де записано основні робочі системи MODx, зокрема пароль до бази даних. Тому цей файл дуже важливо тримати в секреті (призначити йому відповідні права через ftp) і заборонити запис до нього після встановлення системи.

Каталог connectors — це пункт зв’язку для елементів AJAX: коли скрипту потрібно здійснити AJAX-запит, він звертається до скриптів у connectors.

І, нарешті, manager. Тут «мешкає» панель керування MODx або MODx Manager. Доступ до нього так і здійснюється — через «http://ваш-сайт.ua/manager/» (якщо MODx встановлено в корені Вашого веб-простору).

Крім того в теці, де встановлено MODx буде ще один важливий файл — ht.access. Це — пропонований розробниками набір директив веб-сервера, що дозволяють використовувати так звані «дружні адреси» («friendly urls») на зразок «http://ваш-сайт.ua/компанія/партнери.html» («компанія/партнери.html» насправді не існує, замість нього запит переадресовується MODx’у). Щоб активувати цей файл, його потрібно перейменувати на .htaccess, а також увімкнути в MODx використання «дружніх адрес» (про налаштування системи буде йти мова у відповідному розділі).

Основи MODx[ред.]

Щоб згенерувати будь-яку сторінку, MODx’у потрібно принаймні дві речі: ресурс сторінки, тобто її вміст, та шаблон, через який цей зміст буде відтворено.

Кожна сторінка в MODx підключена до якогось із шаблонів, завдяки чому MODx знає, яким шаблоном потрібно користуватись для відтворення кожної сторінки. В кожному шаблоні повинна бути записана принаймні одна змінна шаблону (template varible, TV). Вміст цих змінних і зберігається у ресурсі. Звертання до TV має такий вигляд:

[[*змінна]]

Основна TV — це

[[*content]]

Вона зберігає, так би мовити, «тіло» ресурсу — основну частину його вмісту. Крім неї, дуже часто використовують

[[*pagetitle]]

та

[[*longtitle]]

Всім їм відповідає окреме поле в панелі керування MODx.

Трохи більше Ви зможете дізнатись про змінні шаблонів трохи далі, а зараз перейдемо до типів маркувальників MODx.

Примітки[ред.]

  1. Хоча, при бажанні, CSS можна зберігати й у базі даних, але, здебільшого, такої потреби не виникає