Перейти до вмісту

Геологія/Геологічна історія Землі

Матеріал з Вікіпідручника
Нільс Стенсен

В античну епоху грецькі і римські філософи видумували історію Землі «зі стелі» — тобто з небес, за допомогою богів, чортів і тому подібних казкових персоналій. Кожний співав на свій лад, і у головах дослідників панував допотопний бардак, допоки влітку 1665 року н.е. син данського ювеліра, медик за освітою, Нільс Стенсен не приїхав на запрошення великого герцога Тоскани Фердинанда ІІ Медичі до Флоренції. Герцог запропонував молодому доктору «honoris causa» бути наставником для свого малого — Козимо ІІІ.[1] Зранку Нільс займався науками із забобонним Козимо, а по обіді часто гуляв на самоті в околицях Флоренції. Ось з цього моменту і почалася наука, яку геологи називають стратиграфією. Нільс не просто гуляв на свіжому повітрі, а вів регулярні спостереження і записи про всі відслонення гірських порід, які траплялись йому на око. Він зібрав значну колекцію мінералів і палеонтологічних решток у передгір'ях центральних Піренеїв. Лікар за фахом, Нільс цікавався і зоологією — у 1667 він опублікував результати дослідження голови великої акули, що була виловлена у морі неподалік Ліворно. Він правильно вказав, що зуби сучасної акули підозріло схожі у найменших деталях на ті закам'янілі рештки, що він знаходив у Піренеях. [2] Дослідження зубів акул наштовхнули Нільса на думку про те, яким чином тверде тіло може бути знайдено всередині іншого твердого тіла — приміром у скелі. Ці роздуми і подальші дослідження призвели до того, що 1669 року виходить друком його знаменита праця: De solido intra solidum naturaliter contento dissertationis prodromus, у якій він робить геніальні на той час висновки, які сьогодні вдячні нащадки називають аксіомами стратиграфії (принципи Стенона):

Ілюстрація принципів Стенсена. Послідовність подій від меншого числа до більшого. Первинне залягання геологічних пластів паралельне горизонту.
  • При непорушеному залягання першим утворився той шар, який лежить внизу (принцип послідовності утворення геологічних тіл)
  • Первинне залягання геологічних шарів - паралельно горизонту (принцип первинного горизонтального залягання шарів)
  • Під час утворення нижнього шару верхніх шарів ще не існувало (принцип суперпозиції)
Геологічний розріз Тоскани, який склав Джованні Ардуіно

Геологічна шкала часу

[ред.]

Примітки

[ред.]
  1. і непогано за це платив
  2. Це для нас зараз очевидно, що Піренеї колись були дном моря, а у середині XVII ст. за таке твердження легко могли «в дурку записати», і кожен вчений того часу мав перед очима сумний досвід Галілея...