Гітара/Урок 1

Матеріал з Вікіпідручника

Структура гітари[ред.]

В цьому розділі ми розглянемо класичну гітару, структура якої складається з корпусу, грифу та струн, що разом створюють мензуру, робочу частину для гри на гітарі. Класична гітара складається з 6 струн, які виготовляються з нейлону та мають металеву обмотку. Такі струни мають менший натяг ніж металеві та підходять для легких класичних гітар з досить слабкою структурою. Гриф гітари виготовляється найчастіше з клену, м'якого дерева з яким легко притискати струни та легко обробляти.

Формування звуку[ред.]

Дека гітари має акустичні властивості. Найбільшу частину звучання формує верхня дека, яка містить з внутрішньої сторони гітари пружини, дерев'яні пластини, що формують малюнок резонансу всередині гітари. Звук від коливання струн потрапляє через підставку та основу грифу до деки, яка в свою чергу вивілюнює його назовні через резонаторний отвір. Менш значну роль у формуванні звуку відіграють обичайка та нижня (задня) дека.

Встановлення струн[ред.]

Струни на гітарі ставляться за допомогою нижнього бриджу, який має отвори через які просуваються струни та затягуються на петлю, далі, через гнізда на нижньому поріжку, вони фіксуються на верхньому поріжку та вставляють у спеціальні отвори механізму, що дозволяє регулювати натяг струн за допомогою кілків. Область від нижнього до верхнього поріжку називається мензурою, тією частиною струни, яка використовується при грі. Як правило, нижній поріжок розташовується під кутом на акустичних гітарах. Це дозволяє приблизно розрахувати правильну довжину струни для гри, перша струна (найтонша) матиме меншу робочу довжину, ніж шоста (найтовша).

Елементи грифу[ред.]

Гриф на гітарі складається з ладів. Ладом називається металева перегородка, а також область між ними. Струни мають бути розташовані на певній висоті над грифом, яка реголюється анкером на грифі, змінюючи його положення відносно струн, верхнім поріжком, гнізда якого також дозволяють підняти або опустити кінцеве положення струни, та висоти металевих ладів. Для зручності у грі на грифі є позначки, найчастіше це точки, розташовані посередині лад або збоку грифу в полі зору гітариста. Ці позначки дозволяють орієнтуватися у розташуванні ладів, тому що досить легко переплутати лади між собою. Найчастіше перша позначка розташована на 5 ладу, друга на 7, третя на 12 і четверта на 15 ладу. Вони досить легко охоплюють весь гриф. В деяких гітарах існують додаткові позначки на 3 та 9 ладах.