Гітара/Урок 4

Матеріал з Вікіпідручника

Правила запису нот[ред.]

Нотний стан складається з 5 лінійок. На початку кожної лінійки записується скрипковий ключ (ключ соль). Справа від ньго записується розмір такту, який складається з двох цифр. Верхня - кількість долей в такті, нижня - тривалість кожної долі. Розмір такту чотири чверті також позначається латинською літерою "C". Нота яка займає всю тривалість цього такту називається ціла і записується кружечком на нотному стані, половинна - кружечок з рискою вгору або вниз, четвертна - зафарбований кружечок з рискою вгору або внизу, восьма - так само тільки з хвостиком в сторону. Існують шістнадцяті та тридцять другі, вони записуються як восьмі тільки з двома або трьома хвостиками в сторону. Дві восьмі ноти можуть об'єднуватися для зручності, як показано на малюнку.

Якщо нота знаходиться до 3 лінійки знизу, риска малюється вгору. Якщо включно на 3 лінійці і вище - риска малюється вниз. Ноти також записуються на додаткових лінійках знизу або зверху, якщо вони знаходяться поза межами 5 лінійок нотного стану.

Існують також 3 знаки альтерації, які змінюють звучання ноти в такті на півтону. Дієз - збільшує звучання на півтону, бемоль - зменшує звучання на півтону, бекар - скасовує дію попереднього знаку.

Розташування нот[ред.]

Розташування нот на грифі

Найнижчою нотою на гітарі є відкрита шоста струна або перша нота на малюнку. Вона називається мі. Всі ноти, крім мі та сі мають проміжну ноту з дієзом, тобто ця нота буде розташована на наступному ладу. Один лад на гітарі змінює звучання на півтону. На малюнку зображені ноти та їх розташування без урахування того, що одну й ту ж саму ноту можна зіграти на іншій струні (з використанням позицій). Враховуючи, що послідовність нот не змінна (до, ре, мі, фа, соль, ля, сі, до), можна порахувати назву кожної з наступних нот починаючи від ноти мі - фа, фа дієз, соль, соль дієз, ля, ля дієз, сі, до, до дієз, ре, ре дієз, мі, фа і т.д. Всього на гітарі існує 19 ладів, що дозволяє зіграти ноти в діапазоні 3,5 октави, тобто 43 ноти враховуючи ноти з дієзами. Всі інші лади з 6 по 2 струни, починаючи з 5 ладу (на третій струні з 4 ладу) відтворюють ті ж самі ноти, що знаходяться на струну нижче.

Приклади:

Нота фа дієз на 7 ладу другої струни звучить аналогічно ноті фа дієз на першій струні другому ладу, це третя нота в 6 такті.

Нота мі на 9 ладу третьої струни звучить як відкрита перша струна, позначається як перша нота в 6 такті.

Нота соль на третьому ладу 6 струни може звучати тільки на цій струні, записується як 4 нота в 1 такті.

Джерела[ред.]

И.В. Баранов Изучение нот на гитаре, Російською, 03.08.2019