Перейти до вмісту

Дерево

Матеріал з Вікіпідручника

Загальні відомості про деревину[ред.]

Роботи з деревом — Лісо і пиломатеріали

Горіння дерева
Тис ягідний

Деревина будь-якої породи має властивість жолобитися й набухати під впливом тепла й вологого повітря; деревина, як говорять, дихає. Це може відбуватися в трьох напрямках:

 1. у поздовжньому напрямку (тобто уздовж стовбура) деревина дихає дуже мало, і величина деформації (усушки або набрякання) становить 0,1—0,3%, що несуттєво для роботи;
 2. у радіальному напрямку — близько 5%; це помітна величина;
 3. у напрямку річних кілець, тобто тангенціально (по дотичній) до них величина усушки може становити 10—12%, що дуже важливо враховувати при роботі з деревом.

Волога деревина швидко загниває, погано склеюється; виготовлені з її предмети жолобляться, розтріскуються. Тому доцільніше всього працювати з деревиною такої вологості, що вона буде мати в готовому виробі, тобто містити вологи не більше 18% від маси деревини, у той час як, наприклад, у свіжозрубаному дубі ця величина становить 50—70%. Тому для одержання деревини, придатної для столярних робіт, неї витримують на свіжому повітрі від 1 до 3 років. Висушена деревина добре обробляється, міцно склеюється, малюється, не жолобиться й не розсихається. Краще сохнуть дошки обрізні й стругані.

А тепер приведемо короткі відомості про основні властивості деревини найпоширеніших порід дерев.

 • Білий бук. Це дуже тверде, важке й грузле дерево, що погано розколюється; зберігається тільки в сухій атмосфері; сильно дихає; мало еластичний. Звичайно застосовується для виготовлення інструментів, рубанків, рукояток стамесок і дерев'яних молотків.
Береза
 • Береза має однорідну, середньої щільності деревину. Використовується в меблевому виробництві як виробний матеріал. Особливо коштовної є деревина карельської берези, що йде на обробку меблів.
 • Вільха має світлу деревиною, що червоніє на повітрі й добре протистоїть зволоженню. Застосовується для виготовлення фанери, тари, меблів.
 • Дуб. Його деревина тверда, важка, дуже міцна й грузла; стійка проти загнивання, добре гнеться; винятково довговічна, мало усихає і набухає. Добре протистоїть непогоді й мало зношується; як завгодно довго зберігається під водою. Дуб, що довго пролежав під водою, стає чорним; він називається мореним. Часто використовується для виготовлення інструмента, дерев'яних пробок, паркетних і дощатих підлог, порогів і дверей, меблів і гідротехнічних споруджень.
 • Кедр. Стійкіший до загнивання, ніж сосна. Деревина жовтувата або червонувата, легка, ріжеться без зусиль; використовується як будівельний матеріал.
 • Клен. Деревина щільна, тверда, добре обробляється. Галузь застосування: деталі меблів, музичних інструментів, рубанків і т. д.
 • Липа. Деревина цього дерева однорідна і м'яка, легко обробляється ножем, стамескою, різаками. З неї роблять фанеру, різні вироби, дерев'яний посуд, музичні інструменти.
Модрина
 • Модрина. Її деревина легка, вона твердіше й багатша смолою, аніж сосна, відрізняється високою міцністю й еластичністю, легко розколюється; мало дихає. Це сама тверда й довговічна деревина із хвойних порід. Обробляється важко; гарна для будівельних робіт. Застосовується для тих же цілей, що й сосна.
Сосна
 • Сосна. Деревина сосни має середню щільність, досить високу міцність і стійкість проти загнивання; порівняно довговічна, помірковано гнучка й пружна; здатність до розколу помірна. Порівняно легко обробляється, це один із кращих виробних матеріалів: може застосовуватися як для внутрішніх, так і для зовнішніх конструкцій; особливо часто використовується для виготовлення дерев'яних споруджень, підлог і меблів.
 • Червоний бук має тверду, важку, міцну й грузлу деревину. Вона легко розколюється, добре протистоїть деформаціям розриву й зрізу. Не дуже стійка до змінної дії вологості й сухості, погано витримує тривалі навантаження; сильно дихає. Застосовується в основному для виготовлення інструмента, дерев'яних пробок, дощатих і паркетних підлог, дверних порогів, сходових щаблів, фурнітури, фанери й для ряду столярних робіт.
 • Ялина. За міцністю й стійкістю до загнивання трохи уступає сосні. Деревина легка, м'яка, біла; дуже гнучка і еластична, витримує високі навантаження, легко розколюється, має високу міцність на розрив. Через достаток сучків обробляється сутужніше й не настільки чисто, як деревина сосни. Малостійка до змін дії вологої й сухої атмосфери. Застосовується в будівництві, для різних виробів і виготовлення музичних інструментів.
 • Ялиця має прямий стрункий стовбур. У неї легка й м'яка деревина, що помірковано довговічна, має високу міцність на стиск і вигин, легко розщеплюється. Через відсутність смоляних ходів, по. яким смола проникає у внутрішні шари стовбура, ялиця менш стійка до загнивання, чим ялина. Використовується так само, як і сосна, і, крім того, для виготовлення музичних інструментів.
Ясен
 • Ясен. Його деревина по властивостях і зовнішньому вигляді схожа на дуб: порівняно важка й тверда, дуже еластична й грузла; але, на відміну від його, недовговічна; мало дихає. Добре обробляється; застосовується для виготовлення рукояток молотків і сокирищ, спортивного інвентарю.

Операції при обробці деревини[ред.]

Підготовка поверхні під обробку[ред.]

Скріплення[ред.]

Склеювання[ред.]

З'єднання шурупами[ред.]

З'єднання цвяхами[ред.]


Механообробка[ред.]

Стругання. Циклювання. Цинубління. Довбання[ред.]

Розмітка, Розколювання. Різання[ред.]


Опорядження[ред.]

Обробка виробів з дерева[ред.]

Оздоблювальна підготовка[ред.]

Обробка морилкою[ред.]

Малярські роботи[ред.]

Випалювання[ред.]

Див. також[ред.]