Перейти до вмісту

Довідник з граматики японської мови/Вступ до часток (は、も、が)

Матеріал з Вікіпідручника

Вступ до часток

[ред.]

Граматичні функції часток

[ред.]

Ми хочемо розширити отримані знання на попередньому занятті та навчитися зв'язувати один іменник з іншим. Це робиться за допомогою так званих часток. Частки — це один чи більше символів хіраґани, що додаються до кінця слова для визначення граматичної функції цього слова в реченні. Дуже важливо правильно вживати частки, оскільки змінивши одну частку можна повністю змінити зміст речення. Наприклад, речення «Їж рибу.» може перетворитись в «Риба їсть.» із заміною однієї частки.

Тематична частка 「は」

[ред.]

Словник

[ред.]
  • 学生 【がく・せい】 — студент
  • うん — так (неофіційно)
  • ううん — ні (неофіційно)
  • 明日 【あした】 — завтра
  • 今日 【きょう】 — сьогодні
  • 試験 【しけん】 — іспит

Перша частинка, яку ми розглянемо, це тематична частка. Тематична частка вказує на те, про що ви говорите — тему вашого речення. Скажімо, хтось говорить: «Не студент». Це абсолютно нормальне японське речення, але воно мало про що нам говорить, коли ми не знаємо про кого саме йдеться. Тематична частка дозволяє пояснити, про що йде мова в нашому реченні. Тематична частка це символ 「は」. Зверніть увагу, зазвичай цей символ вимовляється /ха/, але при використанні його як тематичної частинки він вимовляється /ва/.

Приклад 1

[ред.]

ボブ: アリス学生?
Боб: Аліса (ви) студентка?

アリス: うん、学生。
Аліса: Так, (я) студентка.

Тут Боб вказує, що його питання стосується Аліси. Зауважте, що оскільки тема вже визначена, то Аліса не повинна повторювати тему, щоб дати відповідь на питання про себе.

Приклад 2

[ред.]

ボブ: ジョン明日?
Боб: Джон завтра?

アリス: ううん、明日じゃない。
Аліса: Ні, не завтра.

Оскільки ці фрази вирвані з контексту, розмова виглядає безглуздою. Зрозуміло, що Джон не може бути «завтра». Але в контексті якоїсь розмови, де йдеться про Джона і «завтра», цей уривок може означати що завгодно. Наприклад, мова може йти про іспит, який Джон буде здавати завтра.

Приклад 3

[ред.]

アリス: 今日は試験だ。
Аліса: Сьогодні іспит.

ボブ: ジョンは?
Боб: А як щодо Джона?

アリス: ジョンは明日。
Аліса: Джон завтра. (У Джона іспит завтра.)

Останній приклад показує, на скільки абстрактною може бути поняття «тема». Темою може бути будь-яка дія або об'єкт, узятий звідки завгодно, навіть з іншого речення. Наприклад, в останньому реченні вищенаведеного діалогу йдеться про іспит Джона, але слово «іспит» в ньому навіть не згадується!

Ми розглянемо більш конкретну частку, яка тісніше пов'язана з реченням, в кінці цього заняття, коли будемо говорити про вказівну частку.

Весь текст надається під ліцензією Creative Commons Attribution Noncommercial ShareAlike.

Вправи на вираження стану буття · Вправи на 「は、も、が」