Життя у світі Вікі/Вікіпідручник

Матеріал з Вікіпідручника

Вікіпідручник[ред.]

Вікі-книги — це технологія 21-го століття. Перехід від звичайних книжок на вікі-книги можна порівнювати з переходом від переписування до книгодрукування. Вікі — в перекладі з гавайської означає швидкий, і справді, вікі книжки створюються набагато швидше ніж звичайні. Та взагалі, вікі-книги мають ряд переваг над звичайними:

  1. Можна читати їх ще до завершення, і переглядати всі наявні версії, що з'явились в процесі написання.
  2. Можуть писатись одночасно багатьма людьми, з різних кутків світу.
  3. Від виправлення помилки, до можливості читача користуватись виправленим текстом проходять долі секунди. (В класичному книговидавництві для цього
  4. Можна сміливо викидати частини тексту, бо в разі чого, їх дуже легко повернути, просто пам'ятаючи час видалення, та місце в книзі де вони знаходились.
  5. Книги мають сторінки обговорення, де коментар залишений читачем, може бути прочитаний авторами (на відміну від коментаря на полях звичайної книжки).

Відмінність вікіпідручника від вікіпедії[ред.]

Вікіпедія - енциклопедія, тобто одна - єдина. Вікіпідручник, незважаючи на те, що так названий, насправді бібліотека. Тому вікіпедія як енциклопедія містить одну гарну особливість - внутрішні посилання. Вікіпідручник не може містити книжку про кожну сутність, а тому більшість посилань - зовнішні, як це і є в книжках. Тобто виносяться в якийсь розділ, на зразок "Використана література".

Як і в кожній бібліотеці, в вікіпідручнику має бути бібліотекар - той хто каталогізує, впорядковує, та допомагає шукати книжки. Але будь ласка, тільки не треба створювати каталоги для книжок яких ще немає. В бібліотеках так не роблять. Це тільки заплутує читачів.

Що таке вікі-книга?[ред.]

Вікікнига — набір сторінок написаних із дотриманням певної (однакової для всієї книги) стилістики, об'єднаних спільною темою (назва книги).

Підручники можуть бути різних розмірів - від методички на три сторінки, до нового тритомника "Мистецтва програмування", якщо звісно ви на таке здатні. Та всі вони мають одну спільну особливість - цілісність. Один підручник - одна сторінка з одною назвою. Короткі підручники - просто одна сторінка. Довгі - сторінка разом з підсторінками. Підсторінки відділяються за допомогою знака слеш ("/"), як файлові каталоги.

Хоча це правило не стосується кулінарної книги, для неї виділено окремий простір імен - рецепт. Тут вже один рецепт - одна сторінка.

Найголовнішою сторінкою відповідно є сторінка з найкоротшою назвою (без всяких слешів), і саме з неї читач має починати читати вашу книгу. Вміст титульної сторінки:

  • Вся книга (якщо вона не має підсторінок)
  • Якщо ж вона має підсторінки:
  1. Зміст книжки (якщо вона має підсторінки)

Організація матеріалу на вікіпідручнику[ред.]

Що це за квадратик біля назви книги?[ред.]

Ці квадратики позначають ступінь завершеності книги. Від щойно початих , , , , до майже вичерпних. (Навіть завершені книги можна доповнювати та виправляти).


Оформлення[ред.]

Видавці журналів підуть навіть на те, щоб витягнути з тексту певне речення, і написати його великим шрифтом в рамці десь на сторінці, щоб уникнути враження великого масиву тексту... (Джоел про програмування)

Для оформлення тексту вікіпідручників створено набір шаблонів...