Методи і моделі дистанційної освіти

Матеріал з Вікіпідручника


Методи і моделі дистанційної освіти

Дистанційне навчання[ред.]

– форма організації на­вчального процесу, при якому заняття здійснюється з викорис­танням інформаційних і телекомунікаційних технологій при віддаленості . Дистанційне навчання дає можливість вивести на новий рівень до профільну підготовку , дозволить забезпечити гнучкість та багатоваріантність у навчанні, сприятиме більш повному розкриттю потенціалу , через велику кількість дистанційних навчальних курсів. Саме дистанційна форма навчання відкриває можливості , для поважних причин -змагання, конкурси, або хвороба та для тих, хто за станом здоров’я навчається індивідуально, задовольнити потреби в здобутті освіти.

Введення карантину та перехід на модель дистанційного навчання змусив вчителів в стислі строки освоїти моделі дистанційного навчання.

Велика кількість навчальних закладів обрала сервіси Zoom та Skype.

Одним з елементів дистанційного навчання є відеоконференції.

По-перше, цей формат є наближеним до звичайного в навчальному закладі .

Відеоконференції ефективні для обговорення навчального матеріалу , постановки питань та отримання відповідей на них. В результаті дослідження виявились важливі особливості ресурсів: Skype, Zoom, Cisco WebEx, Microsoft Team та Google+ Hangouts.Skype працює і на ПК, і на гаджетах, реєстрація швидка та безпроблемна. Є можливість ставити питання віч-на-віч, надсилати файли, переписуватися у чаті, показувати презентації, відтворювати аудіо і відео у режимі демонстрації екрану. Найліпшим ресурсом для онлайн-освіти є професійне рішення Cisco WebEx.

Microsoft Teams – фундаментальне рішення для побудови дистанційного навчання, вимагає часу на опанування, є гарною платформою для групових вправ та проектів, навчання командній співпраці.

Zoom при своїх позитивних характеристиках має проблеми з безпекою.

Google+Hangouts попри зручність у користуванні має обмежені функції за кількістю інструментів.

Skype неможливо повноцінно користуватися у форматі відеонавчання.

МОН розробило методичні рекомендації закладам фахової передвищої та вищої освіти щодо проведення семестрового оцінювання студентів, а також захистів дипломних робіт і складання атестаційних іспитів.

Так, дистанційна комунікація учасників освітнього процесу може здійснюватися через засоби комунікації, вбудовані до системи управління навчанням (LMS), електронну пошту, месенджери (Viber, Telegram та інші), відеоконференції (MS Teams, ZOOM, Google Meet, Skype та інші), форуми, чати тощо.

МОН рекомендує закладам використовувати єдиний інструмент комунікацій під час проведення оцінювання та атестації студентів та закріпити його у власних нормативних документах. Міністерство звертає увагу закладів на важливість забезпечення належного контролю, зокрема використання авторизованого доступу до комунікаційних інструментів, фіксацію часу початку та завершення виконання студентом завдання, використання алгоритмів випадкового вибору завдань. МОН надало алгоритми проведення поточного та семестрового контролю, а також атестації та її документального супроводу. Методичні рекомендації водночас є переліком пропозицій, що не обмежують заклади освіти в межах їхньої академічної автономії у пошуку та реалізації інших слушних рішень із організації дистанційного навчання.

Посилання[ред.]