Перейти до вмісту

Реєстрація мопеда

Матеріал з Вікіпідручника
Honda Lead 50 — українська реєстрація

Первинна державна реєстрація мопеда

Мопед — двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об'ємом до 50 куб.см або електродвигун потужністю до 4 кВт[1]

Згідно постанови Кабінету міністрів України від 23.12.2009 р. №1371 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету міністрів України» проведення першої державної реєстрації мопедів, які були придбані до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, до 1 липня 2010 р. може проводитися без подання документів, що підтверджують правомірність їх придбання, на підставі ґрунтовних висновків, затверджених керівництвом У(В)ДАІ, після проведення перевірки законності придбання цих транспортних засобів.[2]

На зареєстровані мопеди видавати тимчасові реєстраційні талони із безстроковим терміном дії та номерні знаки, які передбачені чинним державним стандартом для цієї категорії транспортних засобів.

Вартість реєстрації мопедів повинна включати в себе: вартість тимчасового реєстраційного талону, номерного знаку, послуг за огляд транспортного засобу та оформлення реєстраційних документів, сплата податку з громадян. При реєстрації мопеду також слід враховувати необхідність сплати банківських комісій та оформлення страхового полісу обов'язкового страхування цивільно—правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (мінімальний термін полісу 15 діб).

Анотація: Даний документ описує практичний алгоритм первинної державної реєстрації мопеда, на прикладі HONDA LEAD 50 (AF20) із двигуном, який має робочий об'єм 49 куб.см. та був придбаний у 2006 році у фізичної особи за усною угодою.


Експертизи[ред.]

Довідка про дослідження ідентифікаційних номерних позначень транспортного засобу
Висновок спеціаліста щодо об'єму двигуна ТЗ наданого на дослідження

В першу чергу необхідно отримати довідки від експертів, щодо незмінності ідентифікаційних номерних позначень на Вашому мопеді та об'єму його двигуна, який не повинен перевищувати 49,99 см.куб. Для цього необхідно разом із мопедом навідатися до оглядового майданчика місцевого Відділення комплексного дослідження транспортних засобів Науково—дослідного експертно—криміналістичного центру при УМВС України, адресу якого можна дізнатись за місцем реєстрації транспортного засобу.

В цьому відділенні Ви повинні оплатити та пройти два експертних дослідження, результатами яких повинні бути такі документи:
1. Довідка про дослідження ідентифікаційних номерних позначень транспортного засобу (далі — Довідка, офромляється на спеціальному бланці), із зазначенням номеру та дати довідки, типу транспортного засобу (далі — ТЗ) та його марки, номерів двигуна та шасі, року випуску, кольору та власника. Увага: термін дії довідки — 10 діб, будь—які копії є недійсними.
Увага! Оформляючи заяву на отримання Довідки, Ви можете вказати будь—який рік випуску ТЗ, але з метою економії коштів на проходження ДТО, реєструючі мопед у парному році (2010) необхідно вказувати парний рік випуску ТЗ (1992) — в такому випадку термін дії талону ДТО складатиме 2 роки, в іншому випадку — 1 рік (див. нижче).

2. Висновок спеціаліста щодо об'єму двигуна ТЗ наданого на дослідження (не повинен перевищувати 49,99 см.куб.)
Зазначені документи повинні бути завірені підписами посадових осіб, які провели експертизу, та «живими» печатками відповідних підрозділів зазначеного Відділення (різні типи експертиз вчиняються різними підрозділами відділення комплексного дослідження ТЗ). В першій довідці дозволяється виправлення та доповнення, якщо вони зроблені особисто тим самим експертом, який підписав довідку, та завірені його підписом та відповідною печаткою.

Порядок: Далі детально викладений порядок проходження експертиз. При цьому розуміється, що до конструкції мопеда не вносилися зміни, які унеможливлюють визначити його ідентифікаційні номерні позначення (номера шасі, двигуна) та об'єм двигуна, так само, як і до самих позначень.

1. До прибуття на оглядовий майданчик Ви повинні власноручно встановити місце знаходження всіх необхідних ідентифікаційних позначень на власному мопеді. Експерти, як правило, не знають де саме розміщені заначені позначення, тому Ви повинні самі їх знайти. Номер шасі на «HONDA LEAD 50» розміщений, як правило, зовні мопеда, під поликом з лівого боку на прямокутній табличці, яка приварена до рами (у пластику, який оточує табличку передбачено відповідне віконце). Номер шасі на радянсьому мопеді «Рига—3» розміщений на металевій табличці, яка прикльопана до рульвої колонки з переду. Номера шасі на деяких мопедах китайського виробництва вибиті на рульовій штанзі, і потребують для огляду зняття частини пластикового обвісу. Номер двигуна, повинен бути розміщений на двигуні (на «HONDA LEAD 50» розміщений таким чином, що його можна побачити, якщо дивитись на мопед з лівого боку, на рівні розміщення двигуна; на «Ризі—3» — якщо дивитись на мопед з переду на рівні розміщення двигуна). Позначення об'єму двигуна повинно бути виштамповано (відлито) на корпусі двигуна. На «HONDA LEAD 50» його можна побачити, якщо дивитись на мопед ззаду на рівні двигуна (він розміщений на площині корпусу двигуна, яка перпендикулярна до поверхні землі); на «Ризі—3» позначення об'єму відсутні, але зазначений тип двигуна (Ш—51). У випадку, коли позначення об'єму двигуна відсутнє/ушкоджено, бажано надати експертові ґрунтовних доказів щодо реального об'єму двигуна (який не перевищує 49,99 см.куб.), інакше Ваш мопед буде направлений на розборку (з тією ж метою). Відтак рекомендую знайти відповідну інформацію в бібліотеці (Інтернеті) із посиланням на компетентне джерело. Наприклад, технічний паспорт на двигун типу Ш—51.
2. Перед виїздом до оглядового майданчика обов'язково очистити всі місця, де розміщені позначення від бруду (допоможе мастило WD—40). Повторно здійсніть цю процедуру безпосередньо перед оглядом! Це з'економить Вам декілька годин часу. Всі позначення повинні легко читатися, фотографуватися тощо.
3. Експерти будуть фотографувати мопед кілька разів з різних ракурсів, тому бажано щоб він був чистий.
4. Як правило в місці розташування майданчику діє декілька служб, які умовно можна розділити на: вікно прийому заяв, експертні підрозділи, каса банку.
Порядок (кроки):

 • оформлення заяви у вікні прийому заяв;
 • сплата за послуги по заяві разом із банківськими комісіями в касі;
 • пошук експерта й проведення ним відповідного дослідження, який на зазначеній заяві ставить підпис;
 • повернення підписаної експертом заяви до вікна прийому заяв разом із квітанціями про сплату послуг;
 • видача результату дослідження на спеціальному бланці (для довідки) у вікні прийому заяв;
 • пошук експерта, який здійснював експертизу й підписання ним довідки;
 • пошук посадової особи, яка завіряє довідку печаткою підрозділу, який проводив експертизу.

Вказаний порядок може відрізнятися залежно від регіону де проводиться реєстрація. Тепер детальніше.
5. Для оформлення заяви на проведення дослідження ідентифікаційних номерних позначень транспортного засобу треба подати до вікна прийому заяв щонайменше цивільний паспорт громадянина. Додатково приймаються реєстраційні талони, видані приватними підприємцями, письмові цивільно—правові угоди купівлі—продажу (не завірені нотаріусом). Якщо Ви не володієте зазначеними документами, то, з метою прискорення процедури видачі заяви оператором, надайте аркуш паперу із чітко зазначеними відомостями щодо типу та марки ТЗ (наприклад, мопед марки «Рига—3»), номерами двигуна та рами (шасі), роком випуску (можна встановити за допомогою таблиць виробника та номеру рами), кольором (основний колір зовнішнього лицьового пластику для скутерів). Для оформлення заяви на проведення дослідження об'єму двигуна необхідно заповнити бланк, який можна отримати у відповідному експертному підрозділі.
6. Отримавши заповнені належним чином заяви, сплачуємо вартість послуг по цих заявах до каси банку. За дослідження позначень «HONDA LEAD 50» — 210 грн., «Рига—3» — 150 грн. За дослідження об'єму — 93 грн., незалежно від країни виробництва. Тарифи наведені разом із комісією банку, та можуть відрізнятись в залежності від регіону (в день початку реєстрації дослідження позначень коштувало як для автомобіля — 240 грн.)
7. Експерти працюють, і, як правило, не сидять на одному місці, тому слід знайти відповідного експерта й ввічливо запросити його на проведення експертизи. Експерт повинен мати при собі фотоапарат. У Вас повинна бути шарикова (чернильна) ручка (для економії часу). Під час проведення кожної експертизи експерт фотографує загально Ваш мопед, а також місця розташування позначень. Будьте готові до нахилу мопеду, для спрощення процедури фотографування. Експерт також перевіряє наявність, неушкодженість та відповідність позначень тим, які вказані у відповідній заяві. Після успішного проведення експертизи, експерт ставить свій підпис на Вашій заяві. Безпосередній час на проведення експертизи складає від 5 до 7 хвилин. Якщо позначення неможливо розбірливо прочитати та зафіксувати, експерт може або нанести спеціальну суміш (ймовірно WD—40) на позначення з метою його очищення (від години до двох), або направити мопед на розборку для ідентифікації реального об'єму двигуна, або винести негативний висновок (якщо позначення ушкоджені, перебиті та інше).
8. Підписана експертом заява повертається до вікна прийому заяв. Тут слід зауважити, що до вікна прийому заяв зазвичай є черга, тому для економії часу бажано зайняти чергу, після того як Ви отримали заяву, й перед тим як Ви сплатили за послуги в касу (актуально для м.Дніпропетровськ).
9. Після повернення підписаної експертом заяви до вікна прийому заяв, обробка виконується у реальному режимі часу (із деяким відволіканням на «прискорювачів», які мають безпосередній доступ до приміщення, в якому сидить оператор, й вирішують свої справи позачергово). Тому не відходячи від вікна ви чекаєте на видачу довідки на спеціальному бланку. Висновок спеціаліста, завірений його підписом й печаткою підрозділу може друкувати й видавати сама особа, яка проводила дослідження об'єму двигуна. На цьому етапі важливо уважно прочитати все, що зазначено на бланці довідки, і якщо є якісь неточності, або частина інформації відсутня, то звернути на це увагу експерта, який зробив дослідження.
10. Шукаємо експерта, який проводив дослідження та ввічливо просимо підписати Довідку, якщо були помічені якісь неточності вказуємо на це експертові. Експерт може виправити/доповнити будь—яку надруковану в довідці інформацію, завіривши місце виправлення власним підписом.
11. Шукаємо посадову особу, яка завіряє довідку печаткою відповідного підрозділу, вона також завіряє цією печаткою кожне місце виправлення, завірене експертом. Висновок спеціаліста може видаватись безпосередньо спеціалістом.

По завершенні експертиз Ви повинні мати на руках два документи, зазначені вище й завірені «живими» печатками. Термін дії «Довідки» складає 10 діб.

Перевірки[ред.]

Отримавши зазначені документи вирушаємо разом із мопедом до реєстраційного відділу. Надавши до вікна реєстрації (приватного) транспортного засобу «Довідку», «Висновок спеціаліста» та цивільний паспорт отримуємо Заяву: (85) Видача тимчасового талону для мопедів без обмеження строку реєстрації, в яку друкується інформація з Вашого паспорту та зазначених документів (далі — Заява).
На цьому етапі можна також ввічливо попросити інспектора, який здійснює прийом документів, оглянути мопед у відведений для цього найближчий час. Результатом такого огляду буде генерація VIN—ідентифікатору на основі номеру шасі й однієї літери, доповненого до 17 символів лідируючими нулями. А також позначення у цій графі заяви «мопед оглянуто» та підписом посадової особи. Після отримання вказаного підпису на заяві, наявність мопеда не є обов'язковою.

Висновок, затверджений керівництвом У(В)ДАІ - підстава для реєстрації

Реєстратор направляє Вас до власної служби розшуку у яку Ви подаєте заяву наступного змісту:
Шапка:

 • Начальнику (назва реєстраційного відділу)
 • (назва населеного пункту, де розташований РВ)
 • (ПІБ начальника РВ)
 • (Ваші прізвище ім'я по—батькові повністю)
 • який мешкає за адресою: (адреса реєстрації)
 • контактний телефон: (мобільний або стаціонарний)

Заява:

 • Прошу Вас зареєструвати мопед марки (марка мопеда, наприклад HONDA LEAD 50)
 • До заяви додається:
  • Довідка експертизи;
  • Висновок спеціаліста;
  • Талон (може бути відсутнім)

Дата, підпис
Служба розшуку приймає Вашу заяву разом із переліченими документами для вчинення перевірки щодо законності придбання, та призначає Вам час (як правило через тиждень), коли ви повинні забрати Висновок, який буде підставою для реєстрації мопеду за Вами. Слід зауважити, що термін дії Довідки становить лише 10 діб, тому треба вчасно подавати документи на розгляд до відповідних державних установ.
Отримання позитивного Висновку, завіреного начальником У(В)ДАІ, створює всі необхідні (але не достатні) умови для успішної першої державної реєстрації мопеду.

Реєстрація[ред.]

Заява (85) Видача тимч.талону для мопедів без обмеження строку реєстрації
Тимчасовий реєстраційний талон

Якщо Ви отримали Висновок (завірений начальником У(В)ДАІ) від служби розшуку до оформлення бланку Заяви (див.вище), то зараз саме час для отримання вказаної заяви, проведення огляду мопеду відповідальним інспектором реєстратора. В іншому випадку слід ретельно перевірити зазначені в заяві дані та поставити два власних підписи внизу аркуша у відведеному місці.
Примітка: слід також знайти відомості щодо маси без навантаження та повної маси мопеда й зазначити їх у заяві у відповідному місці.

Зараз необхідно здійснити оплату послуг реєстратора за спецпродукцію (номерний знак), виготовлення тимчасового реєстраційного талону, транспортний збір. При цьому рахуйте також необхідність сплати банківських комісій. Розмір плати в Дніпропетровському ВРЕР—1 склав 158 грн., з яких: платежі на користь держави 137 грн. двома платіжними дорученнями (комісія склала 2х5 грн. = 10 грн.); транспортний збір за 7 місяців 88 коп. (1,5 грн. / 12 мес. х 7 мес. = 0,88 грн.), а терпер увага — комісія по сплаті транспортного збору складає 10 грн. (у Райффайзен банк Аваль).

Тепер до Заяви додаються три квітанції про сплату послуг та податків (обов'язково зберігайте копію квітанції про сплату транспортного збору, з номером операції та «живою» печаткою каси банку).
Останнім кроком перед поверненням заяви до вікна реєстрації (приватного) транспорту разом зі всіма супроводжувальними документами є оформлення полісу обов'язкового страхування цивільно—правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Вибір терміну дії угоди залишається за Вами. Але мінімальний й достатній для реєстрації термін складає 15 діб й коштує 9,56 грн. (Оранта), банківська комісія у відділенні, розташованому у приміщенні Дніпропетровського ВРЕР—1, склала 5 грн.

На даний момент у Вас повинні бути «на руках» всі необхідні й достатні документи для першої реєстрації мопеда, а саме:

 • Заява про видачу тимчасового талону для мопедів без обмеження строку реєстрації (із завіреним написом «мопед оглянуто»; транспортний збір: № квитанції, сумма; маса ТЗ; двома Вашими підписами у відведених місцях праворуч знизу). На зворотному боці аркуша друкується службова інформація щодо розшуку.
 • Три квітанції по сплаті послуг та транспортного збору.
 • Висновок завірений відповідним Начальником Управління (Відділу) ДАІ, який дозволяє зареєструвати мопед за Вами (видається службою розшуку реєстратора).
 • Довідка про дослідження ідентифікаційних номерних позначень транспортного засобу.
 • Висновок спеціаліста щодо об'єму двигуна мопеда.
 • Копія (зроблена на КМА) полісу обов'язкового страхування цивільно—правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
 • Талон, виданий приватним підприємцем, договір купівлі—продажу або рахунок—фактура (за наявності, не є обов'язковим).
Спецпродукція (номерний знак)
Варіант кріплення номера до Honda Lead

Всі зазначені документи надаються реєстраторові у віконце реєстрація (приватного) транспорту. Після успішної перевірки відповідальним інспектором і усунення недоліків Вам буде назначений час отримання спецпродукції (номерного знаку) та тимчасового реєстраційного талону. Як правило подані належним чином Заяви розглядаються у реальному масштабі часу й номерний знак разом із талоном видається впродовж однієї—двох годин від часу прийому Заяви інспектором.

Номерний знак має фізичні розміри, мм: 140х114. На лицьовому боці присутня чорна рамка шириною 3 мм, розміщена впродовж періметру. Ліворуч до неї в стовп приєднана двоколірна синьо—жовта смуга шириною 20 мм, розділена поперек на дві рівні частини із зображенням золотого малого гербу України у лазоревому тлі зверху та чорного напису «UA» на золотому тлі знизу. Праворуч від смуги у білому тлі в два рядки розміщені штамповані символи: у верхньому ряді — дві пари букв, у нижньому ряді — чотири цифри. Під цифрами ліворуч надруковано «ФОРТ 10» (ідентифікатор виробника). На зворотному боці теж присутнє штамповане клеймо виробника. У номерному знаці відсутні будь які отвори, але їх можна робити власноручно.

Тимчасовий реєстраційний талон має розміри, мм: 105х75. Матеріал: папір. У графі «Дійсне до:» зазначено «30.09.2010 р.» Для подовження терміну дії необхідно в указаний термін звернутися до реєстратора. Подовження терміну дії повинно бути безоплатним. Не рекомендується ламінувати тимчасовий реєстраційний талон.

Підсумок (без урахування вартості державного технічного огляду):

 • Перша реєстрація «HONDA LEAD 50» — 476 грн.
 • Перша реєстрація «Рига—3» — 416 грн.

Технічний огляд[ред.]

Талон ДТО мопеда

Отримавши номерний знак й тимчасовий реєстраційний талон від реєстратора необхідно у 10 денний термін провести державний технічний огляд колісних транспортних засобів відповідно до Закону (далі — ДТО). Тому одразу ж відкладіть для цього такі необхідні документи (залишаються після реєстрації):

 • Поліс обов'язкового страхування цивільно—правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (який діє щонайменше 15 діб).
 • Копія квітанції про сплату транспортного збору, з номером операції та «живою» печаткою каси банку.
 • Тимчасовий реєстраційний талон

Для проведення ДТО можуть бути потрібні також інші документи (медична довідка, посвідчення водія тощо), але порядок проведення ДТО виходить за рамки предмету посібника та не розглядається в ньому.

Увага! Оформляючі заяву на проведення дослідження ідентифікаційних номерних позначень транспортного засобу, Ви можете вказати будь—який рік випуску ТЗ, але з метою економії коштів на проходження ДТО, реєструючі мопед у парному році (2010) необхідно вказувати парний рік випуску ТЗ (1992) — в такому випадку термін дії талону ДТО складатиме 2 роки, в іншому випадку — 1 рік. Порівняйте: мопед «HONDA LEAD 50» за реєстраційними документами випущений 1993 року, тому, у 2010 році, на нього виданий талон ДТО, який діє до 2011 року. Якщо б в реєстраційних документах було б вказано, що рік випуску мопеда 1998, то талон ДТО діяв би до 2012 року.

Примітка: Приблизна вартість проходження державного технічного огляду становитиме 200—400 грн.

Підсумок: Реєстрація мопеда «HONDA LEAD 50» зі всіма сплатами в м. Дніпропетровськ — 876 грн.

Посилання[ред.]

 1. Постанова Кабінету міністрів України від 10.10.2001 р. №1306 «Про Правила дорожнього руху» Переглянуто 01.07.2010
 2. Постанова Кабінету міністрів України від 23.12.2009 р. №1371 («Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів») Переглянуто 01.07.2010