Розв’язування текстових задач на складання рівнянь.
Очікувані результати
[ред.]Після цього уроку:
- Учень має знати:
- прийоми розв'язування текстових задач на складання рівнянь, властивості рівнянь.
- Учень має розуміти:
- * умову задачі;
- * поняття "математична модель";
- * поняття «рівняння», «корінь рівняння», «відповідь», «рівносильні перетворення", «рівняння-наслідок».
- Учень має вміти:
- розв'язувати текстові задачі на складання рівняння;
- Орієнтовні завдання для практичних і творчих робіт (на уроці):
- розв'язати задачі історичні, стародавні, прикладні.Закріпити вміння учнів працювати у Вікіпедії.
Вікіресурси:
[ред.]- Вікіцитати: Сухомлинський Василь Олександрович
- Вікісховище: Category:Herodotus Category:Babylon Category:Maps of Mesopotamia
- Вікісловник: Український Вікісловник
- Вікіновини: Вікіновини
Тип уроку:
[ред.]Урок узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок учнів; урок з використанням квест – технології. Обладнання: картки з завданнями, персональні комп'ютери.
ХІД УРОКУ
[ред.]І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
[ред.]Повідомлення теми та завдань уроку. Цитата до уроку: “Те, що я чую, я забуваю. Те, що бачу, я пам'ятаю. Те, що я роблю, я розумію.”
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
[ред.]Усний рахунок ( вправи зі збірника “Тисяча задач із живого задачника” Сухомлинського Василя ) 1. Два автомобілі Два автомобілі їхали по шосейній дорозі і проїхали 120 км. Скільки кілометрів проїхав кожний автомобіль? Відповідь 120 км 2. Як це могло трапитись? Двоє батьків і двоє синів поділили між собою порівну 30 грн., причому кожен одержав по 10 грн. Як це могло трапитись? Відповідь: було три особи батько, син і внук. 3. Який знак поставити? Який знак треба поставити між записаними цифрами 2 і 3, щоб мати число більше за 2, але менше за 3? Відповідь: кому
- Репродуктивно-аналітична бесіда
- Обидві частини рівняння помножили на число, що не дорівнює 0. Чи змінились корені цього рівняння? Наведіть приклад.
- Обидві частини рівняння поділили на одне й те саме число, що не дорівнює 0. Чи змінились корені рівняння? Наведіть приклад.
- Сформулюйте правило переносу доданків з однієї частини рівняння в іншу. Наведіть приклад.
- Робота з візуальними джерелами
- Розглянувши зображення давньоєгипетських пірамід, розкажіть, яке враження вони у вас викликають? Чому? Свою думку обґрунтуйте.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
[ред.]Пам'ятки стародавньої культури Єгипту свідчать, що вже 4 тисячі років тому деякі задачі розв’язували за допомогою рівнянь. Правда, в ті часи ще не було буквеної символіки, і все записували словами. Невідому величину єгиптяни позначали словом «аха». Задача папірус Райнда.
«Число і його четверта частина дають разом 15.». В папірусі є і розв'язок. «Рахуй з 4, візьми четверту частину, отримаєш 1, разом 5.» Потім проведені обчислення: 15:5=3, 4∙3=12. А як розв'яжемо цю задачу ми? Розв’язували рівняння і вчені Стародавнього Вавилону. Але знову все було зроблено словесно, без змінних, до яких ми звикли, а представлено як послідовність правил, які потрібно виконувати, щоб отримати результат. Великий грецький математик Діофант ( ІІІ ст.. н.е.) багато зробив для розвитку математики. Він ввів буквені позначення, щоб полегшити розв’язування рівнянь. Коефіцієнт Діофант ставив не перед змінною, як це робимо ми, а після.. . Алгебра виникла як наука про розв’язування рівнянь. Це слово походить від назви узбецького вченого Мухаммеда бен-Муси з Хорезма ( ІХст.) «Кітаб алджебр ал-мукабала» ( «Книга про відновлення і протиставлення»). « Батьком сучасної алгебри» вважають французького математика Франсуа Вієта. Він розробив і використовував у своїх працях буквену символіку. Великий вклад у розвиток алгебри вніс і Рене Декарт. Ну а ми з вами вже й не уявляємо математику без рівнянь. Сам А. Ейнштейн говорив «Мені приходить поділяти свій час між політикою і рівняннями. Однак рівняння, по-моєму , багато важливіші, тому що політика існує тільки для даного моменту, а рівняння будуть існувати вічно».
Відомий математик, філософ і педагог Ян Снядецький говорив: “Математика — цариця всіх наук. Її улюблениця — істина, її вбрання-простота і ясність. Палац цієї володарки оточено тернистими заростями, і, щоб досягти його, кожному доводиться пробиратися крізь хащі. Випадковий мандрівник не виявить у палаці нічого привабливого. Краса його відкривається лише розуму, що любить істину і загартований в боротьбі з труднощами, і такому, який свідчить про незвичайну схильність людини до заплутаних, але невичерпних і піднесених розумових насолод.”
Пропоную п'ять завдань від цариці Математики. Взамін ви отримаєте пароль, який допоможе відкрити замки в палаці. Результат роботи - необхідно створити книгу про великих математиків з цікавими задачами в форматі Microsoft Word.
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
[ред.]Клас ділиться на групи. Кожна група отримує завдання.
Завдання №1
Мова алгебри – рівняння. Знайомимося з першим відомим математиком. Пропоную авторську задачу про мула і віслюка.
Мул і віслюк по дорозі з мішками крокували. Жалібно охав осел, важкою ношею придавлений. Мул звернувся до віслюка з промовою: “Що ж, старий, ти заскиглив ніби дівчина? Ніс би я вдвічі більше, ніж ти, якщо б віддав мені ти одну міру. Якби ж ти у мене лише одну міру взяв, то ми зрівнялися б”. Скільки ніс кожен з них, повідай нам це.
І так запитання. Яка ноша мула та віслюка? Хто автор цієї задачі? Вкажіть коли він жив. Розпочинайте оформляти першу сторінку книги в форматі Microsoft Word. Не забудьте записати розв'язання задачі. Відповідь: ноша мула – 7 кг, а віслюка – 5 кг. [[Евклід]], ІІІ ст.до н.е.
Завдання №2 Головоломка.
У січні тобі подарували новонароджених кроликів. Через два місяці вони народжують нову пару кроликів. Кожна нова пара кроликів через два місяці після народження народжує нову пару. Питання: Скільки пар кроликів в тебе буде в грудні? З якої книги головоломка, хто її автор? Відповідь: 144 пари, головоломка з “Книги абака” [[Леонардо Фібоначчі]], 1202 р.
Завдання №3
Знайомимося з іншим відомим математиком. Історія зберегла нам мало фактів біографії стародавнього математика. Все, що відомо про нього, взято з напису на його гробниці. Напис складено у вигляді задачі. Подорожній! Тут прах похований... І числа розповісти можуть, о диво, як довго життя тривало. Частина шоста його промайнула прекрасним дитинством. Дванадцята частина життя ще пройшла – покрилось пушком тоді підборіддя. Сьому в бездітному шлюбі провів... Пройшло п'ятиріччя: він був щасливий народженням прекрасного первістка – сина. Якому доля лише половину життя чудового і світлого дала порівняно з батьком. І в горі глибокім старець земного життя кінець прийняв, проживши лиш років чотири з тих пір, як без сина зостався. Скажи, скільки років життя досягнувши, смерть прийняв вчений?
І так запитання. Хто цей мудрець? Визначте скільки років жив цей математик. Вкажіть його твори. Продовжуйте оформляти сторінки книги. Не забудьте записати розв’язання задачі. Відповідь: [[Діофант]]. Складаємо рівняння х=х/6+х/12+5+х/2+4 , х=84 (р.), дізнаємося такі епізоди біографії: Діофант одружився в 21 рік, став батьком в 38 років, втратив сина у 80 років.
Завдання №4
В математиці є нескінченне число, якому присвятили два свята, і навіть встановлено пам'ятник. Ваше завдання: 1) Прикріпити фото з пам'ятником цьому числу. 2) Вказати місце, музей біля якого стоїть цей пам'ятник. 3) В які дні святкують свято цього числа? 4) Напишіть прізвище вченого, який перший в Європі дав аналітичне (з допомогою формули) представлення цього числа, але відомий нам своєю теоремою, що дозволяє усно знаходити корені рівняння.
Наступна сторінка довідника присвячена цьому вченому і його теоремі. Відповідь: Один пам'ятник , присвячений числу " [[Пі]] " точно стоїть в Сіетлі, США, перед Музеєм мистецтва. (У світі пам'ятників числу Пі дуже багато). Святкують: 14 березня (фізик Шоу), 22 липня (в європейському форматі 22:7 наближено дорівнює числу Пі) - Ф. [[Вієт]].
Завдання №5
Ви вже побували в різних країнах, дізналися про багатьох вчених, які внесли свій вклад в розвиток науки алгебра. Щоб закінчити мандрівку до палацу Математики, Ви повинні пропливти по океану Бур, морями Дощів і Ясності, піднятися в гори Юра і опуститися на дно кратера, який був названо на честь видатного математика і астронома, який написав трактат, що складається з чотирьох частин, покладених на віршовану форму. Один із його співвітчизників своїй праці запропонував загальне правило розв’язування квадратних рівнянь, яке майже співпадає з сучасним. В цій державі були поширені змагання в розв’язуванні складних задач. В одній древній книзі говориться з приводу таких змагань: «Как солнце блеском своим затмевает звезды, так ученый человек затмит славу другого в народных собраниях, предлагая и решая алгебраические задачи». Задачі часто писались у віршованій формі. Пропоную Вам одну з них, яка належить перу ще одного вченого математика: Обезьянок резвых стая, всласть поевши, развлекалась. Их в квадрате часть восьмая на поляне забавлялась. А двенадцать по лианам стали прыгать, повисая… Сколько ж было обезьянок, ты скажи мне, в этой стае? Завдання 1. Назвіть державу, в якій жили три цих вчених. 2. На честь якого вченого названо кратер? 3. Хто запропонував загальне правило розв’язування квадратних рівнянь? 4. Кому належить задача-вірш про мавпочок? Наступна сторінка довідника належить цим вченим і їх працям, а також додати розв’язок до задачі. Відповідь: [[Індія]], Аріабхат, Брахмагупта, Бхаскара. ( , х=48, або х=16).
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
[ред.]Ви підійшли до входу в палац Математики. Щоб відкрити замок, ви повинні назвати пароль – це послідовність розв’язків задач завдань №1,2,3,5 (всього їх 6). [[[ Пароль]]] – 11-ти-цифрове число Відповідь: 75144844816
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
[ред.]- Опрацювати параграф підручника та дати відповідь на запитання і завдання до нього.
- Повторити властивості рівнянь.
- До оформити сторінки книги. Підготувати повідомлення про життя і діяльність В.Сухомлинського Сухомлинський.
Джерела
[ред.]- Антонова К. А. История Индии. — М., 1979.
- Васильев Л. С. История Востока. В 2-х т. — М., 1994. — Т.2.
- Істер О. С. Алгебра. (підручник). 7 клас / О. С. Істер. — Х. : Вид. група «Основа», 2018. — 144 с. .
- Воробьёва Г.Н.., Данилова А.Н. Практикум по вычислительной математике. – М.: Высшая школа, 1990.