Церква Івана Хрестителя (Моньо)

Матеріал з Вікіпідручника

Церква Івана Хрестителя (Моньо) (англ. Church of San Giovanni Battista, Mogno) — церква на честь святого Івана Хрестителя, котру вибудував архітектор Маріо Ботта в містечку Моньо, Швейцарія, кантон Тічино.

Передісторія[ред.]

Село Моньо спромоглося вибудувати церкву ще 1626 року. Під час сходу з гори лавини льоду і снігу 1986 року старовинна церква була поруйнована і постало питання відновити храм.

Стару архітектуру вирішили не відновлювати, враховуючи сходи лавин у майбутньому. Проект замовили архітекторові Маріо Ботта з каменю та засобами захисту від лавин.

Опис споруди[ред.]

Храм замість поруйнованого вибудували у 1994-1996 роках.

Новий кам'яний храм був створений на контрастах. Зовнішньо — це косо зрізаний циліндр, що був трохи сплюснутий і наближений до овала. Такий дах створено з міркувань швидкого збросу зайвої дощової води і снігу. Окремої дзвіниці нема, її заміняє модернізована конструкція із дзвоном та сходинками позаду храму.

Таке рішення Маріо Бота вже використовував. Новими були повна відсутність вікон на фасадах і використання декору у вигляді темних і світлих смуг з місцевого каменю, що відсилало уяву до старовинної християнської архітектури доби середньовіччя, як в тому ж місті Сієна, Італія. В якості вікна слугує прозорий дах, що перетворений на єдине вікно споруди. Спрощеність зовнішнього вигляду храму скомпенсована ускладненістю декору інтер'єру. В ньому теж використано декорування у вигляді темних і світлих смуг з місцеого каменю, але воно ускладнено в облямуванні порталу і двох ніш. Темні перетини скляного даху кидають додаткові тіні на смугастий декор інтер'єра, тьмяні у негоду і яскраві при сонячному освітленні.

Смугастою створено і підлогу. Мінімалізм декору доповнюють нечислені скульптури.

Обрані фото (галерея)[ред.]

Маріо Ботта. Церква Івана Хрестителя (Моньо), загальний вигляд

Див. також[ред.]

Джерела[ред.]