Церква Івана Хрестителя (Моньо)

Матеріал з Вікіпідручника
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маріо Ботта. Інтер'єр церкви св. Івана Хрестителя при сонячному освітленні через скляний дах

Церква Івана Хрестителя (Моньо) (англ. Church of San Giovanni Battista, Mogno) — церква на честь святого Івана Хрестителя, котру вибудував архітектор Маріо Ботта в містечку Моньо, Швейцарія, кантон Тічино.

Передісторія[ред.]

Село Моньо спромоглося вибудувати церкву ще 1626 року. Під час сходу з гори лавини льоду і снігу 1986 року старовинна церква була поруйнована і постало питання відновити храм.

Стару архітектуру вирішили не відновлювати, враховуючи сходи лавин у майбутньому. Проект замовили архітекторові Маріо Ботта з каменю та засобами захисту від лавин.

Опис споруди[ред.]

Маріо Ботта. Інтер'єр церкви св. Івана Хрестителя при сонячному освітленні через скляний дах

Храм замість поруйнованого вибудували у 1994-1996 роках.

Новий кам'яний храм був створений на контрастах. Зовнішньо — це косо зрізаний циліндр, що був трохи сплюснутий і наближений до овала. Такий дах створено з міркувань швидкого збросу зайвої дощової води і снігу. Окремої дзвіниці нема, її заміняє модернізована конструкція із дзвоном та сходинками позаду храму.

Таке рішення Маріо Бота вже використовував. Новими були повна відсутність вікон на фасадах і використання декору у вигляді темних і світлих смуг з місцевого каменю, що відсилало уяву до старовинної християнської архітектури доби середньовіччя, як в тому ж місті Сієна, Італія. В якості вікна слугує прозорий дах, що перетворений на єдине вікно споруди. Спрощеність зовнішнього вигляду храму скомпенсована ускладненістю декору інтер'єру. В ньому теж використано декорування у вигляді темних і світлих смуг з місцеого каменю, але воно ускладнено в облямуванні порталу і двох ніш. Темні перетини скляного даху кидають додаткові тіні на смугастий декор інтер'єра, тьмяні у негоду і яскраві при сонячному освітленні.

Смугастою створено і підлогу. Мінімалізм декору доповнюють нечислені скульптури.

Обрані фото (галерея)[ред.]

Маріо Ботта. Церква Івана Хрестителя (Моньо), загальний вигляд

Див. також[ред.]

Джерела[ред.]