Перейти до вмісту

Як вчитись краще?/Конспекти

Матеріал з Вікіпідручника

Як вчитись краще?[ред.]

Виявляється конспект пишуть не для того, щоб потім по ньому вчитись. Точніше це просто не основне його призначення. Конспект пишуть щоб мозок працював над матеріалом, і відповідно якась частка його залишалась. Крім того, це не дає заснути :), і тримає увагу.

 1. Правило перше. Конспект - це не стенограма лекції викладача чи ручне переписування підручника. Якщо ви встигаєте записувати все - це означає що мозок не опрацьовує інформацію, не намагається відділити важливе від неважливого і викласти все своїми словами. Конспект - це коротке і стисле викладення ідей, для допомоги в подальшому пригадуванні.
 2. Не забудьте підписати конспект. Зазвичай на першій парі мають сказати назву предмета та прізвище викладача, яке потім неявно стає першим питанням екзамену. Але окрім цього варто написати на конспекті своє ім'я, та контакти. Бо конспекти мають здатність губитись. А без них важко. Назву предмета краще написати зверху, аби конспект легше було знайти, якщо предметів багато.
 3. Виписуйте ключові слова. (Автор цього тексту виділяє їх так: [[ключове слово]], що означає "пізніше прочитати/виправити про це статтю в вікіпедії").
 4. Записуйте основні факти. По різному позначайте різні види фактів:
  1. Означення (Озн.), або виділяйте термін що означається підкресленням, рамкою, чи іншим способом.
  2. Теореми, аксіоми (T. Aкс.) та доведення теорем ()
  3. Приклади (Пр:)
  4. Свої власні коментарі і думки (наприклад за допомогою словесної бульбашки як у коміксах)
  5. Жарти викладача що вам сподобались теж варто позначати, наприклад якимось смайликом. Тому що навіть багато років по закінченню навчального закладу це те що тримається в пам'яті найкраще. Тому вони справді можуть допомогти запам'ятати пов'язані ідеї.
  6. Запитання до незрозумілих місць (???)
  7. Алгоритми (наприклад рисками)
  8. Домашні завдання, наприклад хатинкою.
  • Загалом вищеперелічене потрібно якось адаптувати під себе (може вас не вчать алгоритмів).
 5. Записуйте питання, які не зрозуміли. Якщо вони недолугі (хоча таких не буває. Майже.) - можете запитати одногрупників. Якщо вони не надто недолугі, то це допоможе швидко перервати незручну мовчанку яка з'являється в аудиторії коли викладач каже "Є питання?".
 6. Не сподівайтесь замінити свій конспект чиїмось вже готовим. На екзамені запросто - якщо в тому конспекті кращий почерк. Але повторюю: конспект пишуть не для того щоб по ньому вчитись.
 7. Промальовуйте зв'язки, хід міркувань і виведення лініями. Взагалі малюйте частіше. Спробуйте скетчноутінг[1][2][3] та інтелект карти
  • Хоча звичайні дерева іноді простіше і компактніше записувати за допомогою вкладених списків.
   • Особливо якщо конспект електронний.
    • Ви ж вмієте будувати вкладені списки?
 8. Конспект не повинен містити всі факти, бути красиво оформленим, і бути цілісним. Звісно це добре якщо він такий, але основне - це хоч якесь опрацювання матеріалу прямо на лекції.


Електронний конспект[ред.]

Ви ще не помічали своїх одногрупників на лекції за ноутбуками? В більшості випадків вони лекцію не пишуть, але є рідкісні випадки коли пишуть... Цифровий спосіб ведення конспекту має свої переваги та недоліки. Спробуємо їх тут розглянути.

Плюси:

 • Електронному конспекту не треба виривати сторінки, чи перекреслювати помилки.
 • Можна занотовувати швидше (особливо на нематематичних предметах).
 • Електронним конспектом легше ділитись з друзями. Ви можете працювати над ним спільно, виклавши його десь в Google Drive, GitHub чи на сторінках вікіпідручника. (Хоча в останньому випадку варто додатково врахувати ліцензію лекцій. І не забувати про авторські права викладача в інших випадках).

Мінуси:

 • Електронний конспект ненадійний. Комп'ютери зависають частіше ніж перестають писати ручки, а носити в сумці 2-3 запасних комп'ютери не так легко як 2-3 запасні ручки (чи позичити в одногрупника).
 • Важче малювати схеми та діаграми.
 • Якщо він ще й під'єднаний до інтернету - може сильно відволікати. Краще від'єднайте його від мережі.

Конспекти онлайн-курсів[ред.]

Для написання онлайн-курсів підходять майже всі поради вже згадані вище. Найважливіше - таки робити конспект, а не думати що він не потрібен, бо якщо щось не запам'ятається, то можна переглянути відео знову. Конспект легше знайти ніж відео до певної лекції і прокрутити те відео до певної хвилини, і крім того в конспектах націннішим для навчання є сам процес конспектування.

Конспекти онлайн-курсів зазвичай легше і простіше писати в паперовому вигляді. Тому що не треба перемикатися між текстовим редактором і відео.

Іншим виходом може бути використання окремих пристроїв або моніторів для перегляду відео, та написання конспекту. Можна також розмістити два вікна поряд, але щоб зупинити відео доведеться перемикатись. Але цей спосіб має обмеження описані в розділі про електронні конспекти.

Також, дуже важливим є розв'язувати задачі та інші завдання якщо такі трапляються посеред курсу. Особливо якщо вони не тривіальні.

Також, якщо ви вивчаєте програмування, корисно використовувати той код який вам показують і пробувати як він працює. Для кращого запам'ятовування, радять не копіювати його в IDE напряму, а перенабирати. Або навіть прочитавши приклад закрити його і спробувати відтворити самостійно.[4].

Посилання[ред.]

 1. http://calnewport.com/blog/2012/08/10/you-know-what-you-write-the-textbook-method-for-ultra-learning/
 1. https://www.smashingmagazine.com/2014/11/how-to-get-started-with-sketchnotes/ (англ.)
 2. http://graywolf.org.ua/2015/04/06/sketchnoting/
 3. http://studway.com.ua/sketchnouting/
 4. https://news.ycombinator.com/item?id=4921258