Перейти до вмісту

Як вчитись краще?/Мотивація і воля

Матеріал з Вікіпідручника

Ще дещо чого я не розумію — мотиваційні аудіозаписи, мотиваційні книги... Що трапилось? Одного дня всім раптом стало потрібно бути вмотивованими? Це досить проста річ — ви або хочете щось зробити, або ні. У чому велике таїнство? Крім того, якщо ви достатньо мотивовані для того щоб піти в магазин і купити мотиваційну книгу, хіба ви вже не достатньо мотивовані? Тому вам не потрібна книжка, покладіть її на місце і скажіть продавцю: «Пішов ти! Я вмотивований, я йду додому.»
Джордж Карлін

Щоб отримати від особистості необхідну продуктивність потрібно з'ясувати що її мотивує. Мотивація змушує особистостей діяти. Чому ви дивитесь телевізор замість того щоб читати книжку? Чому їдете одну зупинку замість того щоб пройтись пішки? Відповіді на це питання міняються від людини до людини і всі є правильними. Вони описують мотивацію кожної персони в різних ситуаціях.

Як це стосується кращого навчання? Це риторичне запитання. Потрібно подивитись всередину себе, щоб з'ясувати причину ставати краще. Ніхто не дасть вам відповідь. Це особисте рішення, яке потрібно прийняти. Як тільки ви відкриєте свою мотивацію ви зробите перший крок.

Хто стає успішним?

[ред.]

Світ не створено для розумних. Його створено для впертих та твердолобих, які не можуть втримати в голові більше однієї думки заразом.
Мері Робертс Райнхарт

Успіх — це досягти того чого прагнув. Статистика показує, що успіху досягають не розумні люди. Успіху досягають люди, які знають чого хочуть, хочуть цього сильно, хочуть цього постійно і діють відповідно. З розуму мало користі якщо його не застосовувати. А от якщо мати бажання, і впертість, то розум можна виростити, чи накачати.

Зазвичай люди просто лінуються досягати того чого прагнули, і спихають все на зовнішні обставини. Кажуть що недостатньо розумні щоб щось зробити, замість того щоб хоча б спробувати боротися з лінню.

Що таке лінь?

[ред.]

Лінь може приймати різні форми, але найчастіше - це коли ми робимо щось, що дає нам невелику користь (або жодної користі) зараз (байдикуємо), замість того, аби робити щось, що дасть нам велику користь колись в майбутньому. Великі переваги в майбутньому замість маленьких в теперішньому, називаються відкладеною винагородою (delayed gratification), і здатність надавати їм перевагу - риса характеру що визначає здатність досягти успіху.

w:Зефірний тест

Лінь — це відсутність мотивації. Її взагалі б то не мало бути, як не мало б бути від'ємної температури. Але вона є. І з нею треба боротись. Бо завдяки їй потенційні кандидати на попадання в світову історію стають звичайними овочами.

Лінь — аж ніяк не рушій прогресу. Люди придумали комп'ютери не тому, що їм було лінь думати. Легше було б прорахувати балістичні таблиці вручну, аніж конструювати комп'ютер. Але перемога в війні потребувала робити це швидше ніж вороги, ламати їх шифри швидше ніж вони зможуть придумати нові, прораховувати більше їх можливих дій і взагалі думати більше.

Прокрастинація

[ред.]

Прокрастинація - корисна з точки зору еволюції, бо людям потрібен відпочинок. Неможливо ввесь день бігати за мамонтом. Тому прокрастинація каже тілу "полежи ще трошки". Тисячі років тому цей сигнал міг бути збалансований відповіддю "але я голодний", або "там вовк!", що підказувало людям коли закінчувати відпочинок.

Проте сьогодні більшість людей не відчуває прямого зв’язку між голодом і необхідністю працювати. Часто зміни в зарплаті не залежать від того як добре ви працюєте.

Структурна прокрастинація - http://www.structuredprocrastination.com/

Джерела мотивації

[ред.]

Робіть те, що любите

[ред.]

Щоб вчитись, ви мусите любити вчитись. Чи хоча б любити отримані результати. Якщо ви не радієте від того, що дізнались щось нове — задумайтесь, чи ви правильно вибрали напрям своєї освіти.

Якщо ви думаєте, що не любите нічого корисного, а тільки розваги, задумайтесь ще раз. Невже зовсім ніяка конструктивна діяльність не приносить вам задоволення?

Подумайте про результат

[ред.]

Кожна дія має певну мету, і про цю мету корисно пам'ятати, хоча б для того щоб знати чи ви справді робите те що хочете робити.

Сенека казав: «Щоб позбутись зажерливості — погляньте на її вихід». Ефективний метод щоб позбутись апетиту, чи не так? Допомагає зрозуміти що не все що робити приємно, дає позитивні результати. Так само деякі неприємні і важкі речі варто перетерпіти, щоб в кінці отримати щось хороше.

Любіть те, що робите

[ред.]

Якщо ви робите те, що любите, то любити те, що робите, ніби просто :). Правда, не завжди так щастить. Іноді ми робимо те, що не любимо, чи розлюбили в процесі роботи. Це погано вплине на ваші результати і буде сильно втомлювати. Дейл Карнегі придумав трохи способів, як це виправити[1]:

  1. Змагатися з самим собою (чи ще краще з кимось) в якійсь нудній справі.
  2. Багато людей з радістю виконували б вашу роботу і були б щасливі. Бо їм ще гірше. Уявіть, що ваша робота — робота мрії.
  3. Працюйте так, ніби ваша робота цікава. І вона стане такою. Працюйте так, ніби ви її любите.
  4. Крім ранкової зарядки проводьте ментальну зарядку. Розкажіть собі надихаючу промову!

Не послаблюйте самодисципліну

[ред.]

Зазвичай чим далі до кінця року, тим гірше всі вчаться. У вас такого не було, що на початку року вирішуєте «Ну все, тепер увесь рік я роблю всі домашні, надуважно пишу конспекти і в кінці отримую підвищену стипендію».

Потім ви випадково засинаєте на парі, забуваєте одну домашню і думаєте: «А, та що там страшного — одна домашня». А страшне те, що почати вчитись краще набагато важче, ніж почати вчитись гірше. Це як штовхати камінь на гору. Якщо ви сядете відпочити, він почне котитись назад. І вам знову доведеться починати все звідти, куди ви докотились.

Лінь — це звичка. Звички можна змінити, і лінь ніколи не буде до вас повертатись.

Оберіть оточення

[ред.]

Якщо навколо вас цілеспрямовані, енергійні та щасливі люди — частина цього настрою буде передаватись і вам. Звісно головне — щоб вони були зайняті тим же, що й ви — навчанням, спортом, цікавими хобі, тощо

З іншого боку, так само передається й лінь та апатія. Таких людей можна або змінювати (якщо в вас самих є достатньо енергії та мотивації щоб поділитись), або зменшити кількість контактів.

Беріть приклад з героїв

[ред.]

Якщо навколо вас немає людей, з яких варто брати приклад, можна взяти за взірець якогось літературного героя. Наприклад Мартіна Ідена чи Джонатана Лівінгстона.

Також можете тримати на робочому місці портрет якоїсь людини, з якої можна брати приклад. Класика — портрет Івана Франка чи Тараса Шевченка. Але варто обрати когось кого ви дійсно поважаєте. Підійде навіть Бетмен. :)

Не робіть нічого

[ред.]

Людина не може нічого не робити. Лінь — це не тоді, коли ви нічого не робите. Людина, яка б'є байдики, насправді[2]:

  1. Спить
  2. Їсть
  3. Слухає музику
  4. Дивиться кіно
  5. Лазить по інтернету
  6. Грає в комп'ютерні ігри
  7. Читає книги
  8. Валяється на дивані
  9. Розмовляє, гуляє з друзями

Звісно, деякі з цих пунктів необхідні. Але їх варто робити після основної роботи. Як каже приказка: «Зробив діло — гуляй сміло». Тому, якщо вам важко змусити себе чимось зайнятись — не робіть нічого. Просто сядьте і чекайте, поки лінь сама вивітриться. Можна лягти, але якщо ви не хочете спати (Хоча спати загалом корисно і необхідно). З іншого боку, виспіться так, щоб ви більше не могли і вам захотілось чимось зайнятись. Тільки не робіть нічого зі списку вище.

Дій!

[ред.]

Кілька разів на день говоріть собі це, і в той момент коли ви це кажете, ви помічаєте, що займаєтесь діями, які абсолютно неефективні, швидко переходьте до ефективних дій![3]

А ввечері порахуйте, скільки дій ви здійснили, і засинайте з чистою совістю. А вставши зранку, скажіть: «Я не знаю, що буду робити в кінці дня, але прямо зараз я зроблю корисну дію. Дій!». І починайте робити зарядку.

А ще зранку можна послухати симпатичну музику.

Симпатична музика

[ред.]

В людини є два типи нервової системи: симпатична та парасимпатична. Одна допомагає нам виконувати роботу і витрачати сили, а інша відпочивати та набиратись сил. І є музика, яка активізує одну, а є музика, яка активізує другу.

Я думаю, ви й самі можете розібратись, яка музика симпатична, а яка парасимпатична. І взагалі — це дуже персональна тема.

Тут варто також зауважити, що ритмічна музика допомагає виконувати механічну роботу. Творчу роботу, над якою треба подумати, краще виконувати в тиші. З іншого боку, навушники — хороший засіб ігнорувати зовнішні подразники.

Ти знаєш, що ти — людина?

[ред.]

І хочеш того чи ні — Усмішка твоя — єдина, Мука твоя — єдина, Очі твої — одні.

Тільки тварина робить те, що хоче в даний момент. Людина може переносити задоволення, і навіть страждати заради задоволень майбутнього. Така вже суть людини. Лінь — тваринна природа. І щоб стати дійсно великою людиною, цю тваринну суть треба притлумлювати.[3]

Сила волі

[ред.]

Сила волі — поняття, яким часто зловживають. Кажуть: «Якби мені ще трохи більше більше сили волі, то я б…». Насправді, сила волі — сила, використання якої вимагає купу енергії і вона вичерпується дуже швидко. Сила волі — це як стартер, який має зрушити нашу ліниву (інертну) особу, дати їй початковий обертовий момент. Людина, яка вже почала щось робити, має робити це по інерції, сила волі тут ні до чого[4].

Також, варто пам'ятати що сила волі — як м'яз. Вона вичерпується коли її використовувати, але чим частіше її використовувати — тим міцнішою вона стає наступного дня.

Попередження втоми

[ред.]

Втома теж буває причиною того, що ви не хочете чи не можете робити те, що треба.

Робіть короткі підходи

[ред.]

Інколи люди не можуть приступити до роботи через те, що вона здається занадто великою. Ви не мусите і не можете зробити все і одразу. Але треба хоча б почати. Якщо не вийде з першого разу, зробіть коротку перерву і спробуйте знову.

Перерви взагалі не дарма придумали. Важливо лише на перервах не бити байдики, а справді відпочивати.

Чи займіться чимось іншим корисним. Можна, наприклад, мити унітази. Трохи допомагає зрозуміти, що можна прожити і без освіти.

Робіть тільки те, що приносить найбільше користі

[ред.]

Множити матриці треба для того, щоб зрозуміти, що таке множення матриць. Якщо ви вже вмієте це робити, то переходьте до задач, які робити не вмієте. Бо інакше даремно переведете папір і нічого не навчитесь. Якщо ви вже навчились множити матриці і достатньо зрозуміли, що воно таке — напишіть програму, що зробить це за вас, чи використайте готову.

Є біологічні види, що ставлять рекорди у силі, швидкості, плодючості. Люди поставили рекорд у категорії «Час, проведений у неробстві». Люди як біологічні (не соціальні) істоти проводять майже усе життя у неробстві. Зате коли беруться до дійсно необхідних для тіла дій, то (диво!) виявляється, що мають усе потрібне: вдосталь їжі, питва, тепло, гігієнічні засоби, медицину. Людина — снайпер серед тварин: іде до столу раз і за раз наїдається.[5]

Виховання волі

[ред.]

Краще не приймати рішення, ніж прийнявши не виконати його, тому що кожна наша дія має здатність наступного разу повторюватись простіше і перетворюватись в звичку. Тому найголовнішою умовою тренування сили волі має бути «кожне прийняте рішення повинне бути виконаним».

Однією з причин невиконаного прийнятого рішення є його невідповідність переконанням людини, її поглядам на життя, часто її моралі, і найчастіше — її можливостям. Ви можете не повірити що такі рішення взагалі можуть прийматись, але такі випадки не є такими вже й рідкісними в життєвій практиці. Вони трапляються тоді коли рішення приймається в стані емоційного збудження, роздратування, в ту мить коли людина недостатньо володіє собою чи взагалі втрачає над собою владу. Тут було б доречним згадати вислови «ранок вечора мудріший» та «сім разів відмір, раз відріж».

Іншою причиною невиконання рішень є їх недостатня конкретність. Насамперед конкретність рішення виражається в конкретності часу виділеного для його виконання. Людина що вирішила зайнятись вивченням іноземної мови і не приступає до виконання свого рішення заспокоює себе тим, що вона це рішення не відміняє і обов'язково коли-небудь почне втілювати свій намір.

Але коли саме? Саме це точне «коли?» відсутнє в рішенні вивчати мову і саме тому початок першого уроку відкладається. Інша справа, якщо б в рішенні максимально було вказано час першого заняття, наприклад «о 20:00 7 травня».

Примітки

[ред.]