Як вчитись краще?/Пошук роботи

Матеріал з Вікіпідручника
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Як вчитись краще?[ред.]

Чим більше ми знаємо та вміємо - тим цінніші ми на ринку праці. Після того як ми багато над собою працювали та вчились, перед нами з'являється інша задача - продати себе подорожче. Це може звучати трохи цинічно, але в більшості випадків у нашому суспільстві споживання вибору майже немає. Можна хіба що стати приватним підприємцем, або завести натуральне господарство. Тільки ми - товар специфічний, бо існуємо в одному екземплярі. Тому наше завдання - продати не якнайбільше, а якнайдорожче.

Резюме[ред.]

Ваше резюме - це етикетка по якій роботодавець буде визначати чи варто вас взагалі пробувати. Тому починати складати резюме потрібно ще до того як починаєте шукати роботу, і регулярно його вдосконалювати.

 1. Файл з резюме не повинен називатись "Резюме", "CV", чи якось подібно. Їх роботодавцю можуть присилати десятками. Тому краще напишіть в назві файлу своє прізвище.
 2. Напишіть своє прізвище, ім'я, і коротко про себе - вік, громадянство, стать, спеціальність, можна додати фото (а може й не варто).
 3. Коротко опишіть роботу яку шукаєте.
 4. Список контактів (як мінімум телефон та електронну пошту).
 5. Освіту в порядку зворотньому до хронологічного (останнє місце навчання згори)
 6. Досвід (ті проекти над якими ви працювали, і що конкретно робили). Вкажіть посилання (якщо такі є) власне на самі проекти а також на те місце де можна подивитися на джерельний код програм які ви писали. Якщо таких немає, створіть (зареєструйтесь на GitHub).
 7. Навички (те що стосується вашої професії, знання мов, знання комп'ютера). Простого перерахування всіляких слів замало. Опишіть на якому рівні володієте мовою програмування чи технологією, інструментом. Хоча, якщо у вас більш-менш великий стаж, то це робити необов'язково.
 8. Чим коротше резюме, тим більша ймовірність що його прочитають повністю.
 9. Вкажіть посилання на ваші аккаунти в соціальних мережах. Профіль на Linkedin'і і ваш персональний блоґ чи сайт (звісно якщо він є) цілком достатньо. Перед тим як показувати їх потенційному роботодавцеві "почистіть" їх.
 10. При оформленні документу дотримуйтесь єдиного стилю. Постарайтесь зробити резюме індивідуальним. Але не варто використ. купу різноманітних шрифтів, кольорів картинок etc. Той хто буде читати ваше резюме повинен легко сприймати текст і не відволікатися на оформлення. Трохт про індивідуальність і легкість сприйняття: багато людей зазвичай тулять який-небудь Times New Roman, але сімейство шрифтів serif погано підходить для екрану. Візьміть шрифти сімейства sans-serif. Текст буде краще виглядати і проявите трохи індивідуальності. Якщо в тексті документу є URL адреси, то оформляйте їх саме як гіперпосилання.
 11. Питання формату. Скоріш за все в тому місці куди ви відсилаєте резюме є піратський пакет ПЗ Microsoft Office, але, на мою думку, краще все таки pdf або звичайний txt. Можна відіслати zip архів (для роботи з zip файлами підійде і Explorer з Windows. Жодних додаткових програм не потрібно.) з файлами в обох форматах. Але слідкуйте за розміром файлу а також за тим чи коректно ваш txt буде опрацьовано в якому-небудь notepad.
 12. Запам'ятайте, що найголовніше в резюме це довгий список виконаних робіт і великий стаж. Все інше має другорядне значення.

Пошук[ред.]

 • Спитайте своїх друзів, одногрупників, однокласників (співробітників :) ), де працюють вони, і як вони на цю роботу натрапили. Особливо якщо у вас спільні інтереси. Пошук роботи в своїй соціальній мережі (мається на увазі не сайт в інтернеті) іноді виявляється набагато ефективнішим ніж пошук в інтернеті.

Співбесіда[ред.]

Найкращий спосіб підготувати себе до співбесіди - сходити перед співбесідою на кілька співбесід, тоді у вас буде досвід. Як інший варіант - можете почитати в інтернеті враження інших людей від співбесід.[1], хоча досвід інших запам’ятовується не так як свій власний, і не настільки допомагає побороти хвилювання.

Найкраще що можна робити на співбесіді - це бути присутнім на ній цілком і повністю, та уважно слухати того з ким спілкуєшся. Вважайте це не випробуванням, а шансом познайомитись з людиною що проводить співбесіду (що насправді так і є). Тому що люди дуже хочуть щоб їх слухали, і якщо ви будете слухати - вони помітять це і відчують що ви їх поважаєте. Це майже так само важливо як і показати гарні знання. Ну і звісно, якщо уважно слухати те що вам кажуть - то менше шансів неправильно зрозуміти питання і дати неправильну відповідь, що відповідно збільшує шанси на успіх. А якщо успіх все таки вас омине - ви матимете більше досвіду, ніж якби розсіяно думали про щось інше, а не співбесіду - про майбутню роботу, про якісь свої проблеми чи плани.

Ну а далі - ще кілька порад про те як справити на співбесіді краще враження, і отримати від неї більше користі:

 • Приходьте вчасно. Бажано заздалегідь.
 • Не варто приходити на співбесіду втомленим. Якщо ви будете виглядати і поводитись на ній мляво, в роботодавця можуть виникнути сумніви в вашій здатності працювати.
 • Ваша зовнішність повинна бути акуратною але скромною. Не потрібно вдягати занадто багато дорогоцінних прикрас, щоб в роботодавця не виникало думок про те, що йому доведеться все це оплачувати.
 • Взагалі бажано дізнатись про дрес-код організації куди ви влаштовуєтесь, щоб не виділятись серед інших співробітників під час співбесіди. Він зазвичай залежить від професії, та розмірів організації.
 • Треба показати зацікавленість в своїй роботі. Відвідайте сайт фірми, дізнайтесь чим вона займається.
 • Також іноді на співбесіді кажуть "Може в вас є якісь запитання?". Це теж спосіб визначити як і чим саме ви цікавитесь.
 • Уважно слухайте запитання.
 • Намагайтесь бути об'єктивними щодо себе. Не будьте занадто скромними, але й не перебільшуйте своїх можливостей.
 • Це ж, стосується і зарплати. Якщо вас запитають про бажану зарплату, вам потрібно якомога точніше вказати свою ринкову ціну. На час випробного періоду вона все одно буде меншою.
 • Завчасно підготуйте відповіді на питання про ваше хобі, захоплення, біографію, плани на майбутнє взагалі, плани на майбутнє саме в цій конторі, про те в якому колективі, і в якому офісі, ви б хотіли працювати, про те чому саме ця ОС, мова програмування, фреймворк, технологія, фірма в яку ви прийшли. Можете лицемірно брехати вивчивши шаблонні тексти відповідей на подібні запитання (якщо такі десь є).
 • Варто бути готовим, до того що співбесіда буде проходити англійською мовою.
 • Якщо в повсякденному житті ви розмовляєте суржиком, то на співбесіді краще цього не робити. По-перше, звучить паскудно. По-друге, непрофесійно. По-третє, можуть подумати, що селюк, а це не добре. Потренуйтесь розмовляти чистою російською або українською мовою. Можливо має сенс використовувати ту ж мову що й людина яка веде співбесіду (шовінізм, націоналізм, стереотипи, психологічні заморочки).
 • Якщо перед співбесідою вам давали заповнювати якісь бланки, опитування чи треба було виконати тестове завдання, то перед тим як йти туди відправте результати вашої праці ще раз, запишіть на USB флешки і візміть їх з собою, завантажте це на якийсь dropbox, вивчіть нарешті пароль від власної електронної поштової скриньки.

Посилання[ред.]

 1. TutaMC Як писати резюме
 2. Як не писати резюме
 3. better cover letter
 4. Деякі типові питання співбесіди для програмістів
 5. http://dou.ua/lenta/articles/k-sobesedovaniyu-bud-gotov/
 1. 40 собеседований за год. Success story