Як вчитись краще?/Пошук роботи

Матеріал з Вікіпідручника

Як вчитись краще?[ред.]

Чим більше ми знаємо та вміємо - тим цінніші ми на ринку праці. Після того як ми багато над собою працювали та вчились, перед нами з'являється інша задача - продати себе подорожче. Це може звучати трохи цинічно, але в більшості випадків у нашому суспільстві споживання вибору майже немає. Можна хіба що стати приватним підприємцем, або завести натуральне господарство. Тільки ми - товар специфічний, бо існуємо в одному екземплярі. Тому наше завдання - продати не якнайбільше, а якнайдорожче.

Резюме[ред.]

Ваше резюме - це етикетка по якій роботодавець буде визначати чи варто вас взагалі пробувати. Тому починати складати резюме потрібно ще до того як починаєте шукати роботу, і регулярно його вдосконалювати.

  1. Файл з резюме не повинен називатись "Резюме", "CV", чи якось подібно. Їх роботодавцю можуть присилати десятками. Тому краще напишіть в назві файлу своє прізвище.
  2. У резюме має бути чітка структура. Тим, хто складає резюме вперше, варто скористатися шаблоном резюме.
  3. Напишіть своє прізвище, ім'я, і коротко про себе - вік, громадянство, стать, спеціальність, можна додати фото (а може й не варто).
  4. Коротко опишіть роботу, яку шукаєте.
  5. Список контактів (як мінімум телефон та електронну пошту).
  6. Освіту в порядку зворотному до хронологічного (останнє місце навчання згори)
  7. Досвід (ті проєкти над якими ви працювали, і що конкретно робили). Вкажіть посилання (якщо такі є) власне на самі проєкти, а також на те місце де можна подивитися на джерельний код програм які ви писали. Якщо таких немає, створіть (зареєструйтесь на GitHub).
  8. Навички (те що стосується вашої професії, знання мов, знання комп'ютера). Простого перерахування всіляких слів замало. Опишіть на якому рівні володієте мовою програмування, технологією, інструментом, як застосовували ці навички на практиці.
  9. Чим коротше резюме, тим більша ймовірність що його прочитають повністю. Для початківців достатньо однієї сторінки.
  10. Іноді доречно вказувати посилання на ваші акаунти в соціальних мережах. Професійно виглядатиме в резюме посилання на профіль в Linkedin та на ваш персональний блог чи сайт (якщо маєте), якщо його тема пов'язана з вакансією. Наведіть лад у своїх акаунтах в соцмережах перед тим, як показувати їх потенційному роботодавцеві.
  11. При оформленні документу дотримуйтесь єдиного стилю. Постарайтесь зробити резюме індивідуальним. Але не варто використовувати купу різноманітних шрифтів, кольорів, картинок etc. Той хто буде читати ваше резюме повинен легко сприймати текст і не відволікатися на оформлення. Трохи про індивідуальність і легкість сприйняття: багато людей зазвичай тулять який-небудь Times New Roman, але сімейство шрифтів serif (шрифти з засічками) погано підходить для екрана. Візьміть шрифти сімейства sans-serif. Текст виглядатиме краще і ви проявите трохи індивідуальності. Якщо в тексті документу є URL адреси, то оформляйте їх саме як гіперпосилання.
  12. Питання формату. Скоріш за все в тому місці куди ви відсилаєте резюме є піратський пакет ПЗ Microsoft Office, але, на мою думку, краще все таки pdf або звичайний txt. Можна відіслати zip архів (для роботи з zip файлами підійде і Explorer з Windows. Жодних додаткових програм не потрібно.) з файлами в обох форматах. Але слідкуйте за розміром файлу а також за тим чи коректно ваш txt буде опрацьовано в якому-небудь notepad.
  13. Перевірте текст на помилки через онлайн коректори, щоб точно не пропустити граматичні чи друкарські помилки [1]

Інколи в описі вакансії ви можете зустріти вимогу надсилати резюме разом з супровідним листом [2]. Обов'язково надсилайте його разом з резюме. У супровідному листі вам потрібно буде розказати чому ви ідеально підходите для посади, про вашу мотивацію, а також доповнити те, про що не згадуєте в резюме [3].

Пошук роботи[ред.]

Найпоширеніші способи пошуку роботи – через сайти пошуку роботи та через знайомих. Розберімо, які є підводні камені.

Пошук роботи через знайомих – старий, як цей світ, але це не завжди найкращий варіант. Хоча рекомендація ваших знайомих може багато значити для майбутнього працедавця, все ж цей метод обмежує вас лише колом ваших знайомих та й загалом підходить більше для досвідчених і авторитетних професіоналів. Завжди корисно розказати знайомим, що ви знаходитесь у пошуку роботи, бо вони й справді можуть знати про відкриту вакансію. Спитайте їх де вони працюють та як знайшли цю роботу, особливо якщо у вас спільні інтереси. Але покладатися 100% на цей спосіб не варто.

З сайтами пошуку роботи у вас буде набагато більше варіантів. Зареєструйтеся на них, розмістіть своє резюме та надсилайте відгуки на вакансії. На багатьох сайтах є навіть фільтр вакансій без досвіду роботи.

Остерігайтеся шахраїв. По-перше, ви маєте розуміти, що занадто привабливі пропозиції можуть виявитися шахрайством. По-друге, ви маєте знати свої права, тож почитайте Закон України про працю або хоча б статті про працевлаштування в Україні та які є права у найманих працівників. Особливо, якщо ви лише починаєте свій кар'єрний шлях, є школярем чи студентом. По-третє, завжди потрібно перевіряти компанію. Для цього почитайте відгуки про компанію в інтернеті, перевірте статус компанії на сервісі YouControl [4].

Співбесіда[ред.]

Найкращий спосіб підготувати себе до співбесіди - сходити перед співбесідою на кілька співбесід, тоді у вас буде досвід. Ще один варіант - почитати в інтернеті враження інших людей від співбесід, хоча досвід інших запам’ятовується не так, як власний, і не настільки допомагає побороти хвилювання.

Проте, найголовніше, що ви маєте робити перед співбесідою - це якісно готуватися. Ось алгоритм, на який можна орієнтуватися, готуючись до співбесіди [5]:

  • Уважно прочитайте опис вакансії.
  • Відвідайте сайт та соцмережі компанії, дізнайтесь чим вона займається, які особливості сфери її роботи, назви проєктів. Це допоможе вести конкретну розмову на співбесіді та показати, що ви зацікавлені в посаді.
  • Подивіться списки типових питань на співбесіді та подумайте як ви будете відповідати на них. Хоча кожна співбесіда унікальна, певні питання все ж повторюються, особливо "Розкажіть трішки про себе".
  • На співбесіді вас завжди спитають: "Може в вас є якісь запитання?". Це теж спосіб визначити як і чим саме ви цікавитесь. Тому ще раз уважно перечитайте опис вакансії та сформулюйте список ваших питань до працедавця.

Найкраще, що можна робити на співбесіді - це бути присутнім на ній цілком і повністю, та уважно слухати того з ким спілкуєшся. Вважайте це не випробуванням, а шансом познайомитись з людиною, що проводить співбесіду (що насправді так і є). Тому що люди дуже хочуть, щоб їх слухали, і якщо ви будете слухати - вони помітять це і відчують що ви їх поважаєте. Це майже так само важливо як і показати гарні знання. Ну і звісно, якщо уважно слухати те що вам кажуть, то менше шансів неправильно зрозуміти питання і дати неправильну відповідь, що відповідно збільшує шанси на успіх. А якщо успіх все-таки вас омине - ви матимете більше досвіду, ніж якби розсіяно думали про щось інше, а не співбесіду - про майбутню роботу, про якісь свої проблеми чи плани.

Ну а далі - ще кілька порад про те, як справити на співбесіді краще враження й отримати від неї більше користі:

  • Приходьте на співбесіду вчасно. Хорошим тоном вважається поява кандидата в офісі компанії за 5-10 хвилин до початку співбесіди.
  • Не варто приходити на співбесіду втомленим. Якщо ви будете виглядати та поводитись на ній мляво, в роботодавця можуть виникнути сумніви у вашій працездатності. Ба більше, якщо ви виснажені, то можете переживати ще більше і це вплине на вашу презентацію.
  • Попередньо поцікавтеся у HR-менеджера, чи є у компанії дрес-код. Якщо він є, то постарайтеся максимально йому відповідати. Якщо ж дрес-коду немає, то надавайте перевагу стриманому одягу в діловому стилі, бо це допоможе справити професійне враження. В будь-якому разі, ви повинні виглядати охайно.
  • Поводьтеся природньо [6].
  • Уважно слухайте запитання.
  • Намагайтесь бути об'єктивними щодо себе. Не будьте занадто скромними, але й не перебільшуйте своїх можливостей.
  • Це ж, стосується і зарплати. Якщо вас запитають про бажану зарплату, вам потрібно якомога точніше вказати свою ринкову ціну. На час випробного періоду вона все одно буде меншою.
  • Завчасно підготуйте відповіді на питання про ваше хобі, захоплення, біографію, плани на майбутнє взагалі, плани на майбутнє саме в цій конторі, про те в якому колективі, і в якому офісі, ви б хотіли працювати, про те чому саме ця ОС, мова програмування, фреймворк, технологія, фірма в яку ви прийшли. Можете лицемірно брехати вивчивши шаблонні тексти відповідей на подібні запитання (якщо такі десь є)[7].
  • Варто бути готовим до того, що співбесіда буде проходити англійською мовою.
  • Якщо в повсякденному житті ви розмовляєте суржиком, то на співбесіді краще цього не робити. По-перше, звучить паскудно. По-друге, непрофесійно. По-третє, можуть подумати, що селюк, а це не добре. Потренуйтесь розмовляти чистою російською або українською мовою. Можливо має сенс використовувати ту ж мову що й людина яка веде співбесіду (шовінізм, націоналізм, стереотипи, психологічні заморочки).
  • Якщо перед співбесідою вам давали заповнювати якісь бланки, опитування чи треба було виконати тестове завдання, то перед тим як йти туди відправте результати вашої праці ще раз, запишіть на USB флешки та візьміть їх з собою, завантажте це на якийсь dropbox, вивчіть нарешті пароль від власної електронної поштової скриньки.

Посилання[ред.]

  1. Як скласти резюме на мільйон. 5 головних моментів
  2. 10 Tips for a Better Cover Letter
  3. Як написати супровідний лист до резюме в 2022
  4. Як швидко перевірити роботодавця?
  5. Питання на співбесіді: як підготуватися та пройти
  6. К собеседованию — будь готов!
  7. Провалена співбесіда, робота над помилками і інший досвід