Як скачати з Інтернету (для новачків)/Трошки теорії для розуміння

Матеріал з Вікіпідручника
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Як скачати з Інтернету (для новачків)[ред.]

Інтернет — це величезний склад інформації, також він є мережею, яка об'єднує в єдине ціле користувачів з усіх континентів планети, тобто робить можливим та легким обмін цією інформацією між цілим світом.

Відповідно, найлегший спосіб знайти потрібний вам фільм або пісню, це задати потрібну назву або ключові слова в одній з відомих пошукових систем (наприклад в Google або Yandex). Після цього потрапите на сайт де міститиметься посилання на завантаження потрібного вам файлу. Проте далеко не завжди після клацання на цьому посиланні або кнопці “Завантажити” відразу починається завантаження. Це пов'язано із тим, що буває кілька способів розміщення цієї інформації для завантаження користувачами.

Для початку уточнимо, що являє собою Інтернет. Отже, Інтернет — це мережа, яка об'єднує між собою багато комп'ютерів. Ці комп'ютери в мережі можна поділити на клієнтські та серверні. Клієнтські — це комп'ютери користувачів інтернету, тобто нас з вами, які ми використовуємо для мандрівки та пошуку в Інтернеті. Серверні — це потужні комп'ютери, на яких розміщуються сайти на які ми заходимо, і які призначені для обробки запитів з комп'ютерів користувачів.

Наприклад, коли ви набираєте в своєму браузері адресу потрібної вебсторіки, ваш комп'ютер робить запит до сервера на якому розташований даний сайт. Сервер обробляє цей запит і посилає назад до вашого комп'ютера інформаційний потік, який обробляється вашим браузером (програмою для користування інтернетом) і виводиться у вигляді потрібної вам сторінки. (Рис. 1)

Рис. 1 Завантаження сторінки сайту

Даний процес прийняття, обробки і повернення потрібної інформації до комп'ютера користувача здійснюється дуже швидко, навіть незважаючи на те, що інформаційний потім від вас до сервера на якому розміщений сайт, часто проходить через сотні інших комп'ютерів, які є посередниками в цьому ланцюжку. Все це можливе завдяки маленькій кількості інформації, обмін якою відбувається між сервером та клієнтом при відкритті вами потрібної сторінки.

У випадку ж з аудіо та відеофайлами, які потрібно завантажити з інтернету, ситуація трошки інша. В загальному процес запиту потрібної інформації з вашого комп'ютера до сервера сайту відбувається дуже подібно. Тільки замість набору інформації, яка перетворюється у вашому браузері на інтернет сторінку, сервер передає вам потрібний файл з фільмом чи музикою. Але цей процес уже відбувається набагато повільніше. Причина в тому, що відео та аудіо файли займають значно більше місця тому їх передавання від сервера до клієнта відбувається набагато повільніше і залежить від 2 факторів: швидкості інтернету клієнта і швидкісних можливостей сервера. Досить часто буває ситуація коли при швидкому інтернеті користувача інформація завантажується дуже повільно через перевантаження серверу, або швидкісні обмеження на ньому, які повинні запобігти його перевантаженню. Також часто інформація дуже повільно завантажується в нічний час, коли дуже багато людей одночасно намагаються завантажити інформацію з того самого сайту.

Зважаючи на незручності в роботі з великими файлами, творці сайтів, переважно користуються кількома способами розміщення на своєму сайті файлів, які призначені для завантаження користувачами. Детальніше в наступному розділі підручника.