Перейти до вмісту

Blender/Вступ

Матеріал з Вікіпідручника

Кожен з нас любить грати в ігри. Ігри хороші, ігри цікаві, ігри ...(думаю кожен може додати ще безліч епітетів). І часто буває так, що сівши за новий широко розрекламований хіт ми розчаровуємось, тому що ігровий світ нецікавий, пeрсонажі зроблені аби як і взагалі це не те на що ми сподівалися. Ось тоді часто починається закрадатися думка: А як зробив б цю гру я? В декого на цьому все і закінчується, але ж світ завжди тримався на людях допитливих (сподіваюся такими є всі читачі журналу “Мой компьютер”), готових на все заради пізнання чогось нового. І тоді починається пошук засобів для реалізації своїх задумів.

Саме так колись (приблизно півтора роки тому) починав і я. Мені раптом стало цікаво зробити щось своє, можливо не цілу гру а лише один з її елементів. Я зупинив свій вибір на 3d-моделях. Наступним став вибір програмного забезпечення. І ось тут почалися проблеми. Я свідомо не хотів користуватися піратським ПЗ. Відповідно Maya і 3ds Max не бралися до уваги одразу: платити реальну ціну за “ліцензію” я не мав змоги та й конфігурація комп'ютера не дозволяла (тоді мій вінчестер мав 20 Гб пам'яті, а оперативка мала – 128 Мб і місця постійно не вистачало, про інтегроване відео я взагалі краще промовчу). А тому вибір був зроблений на користь вільно розповсюджуваного ПЗ. Після певних пошуків в інтернеті я зупинив свій вибір на 2 програмах: Canvas3D і власне Blender3D. Не знаю чому але Canvas3D я не сприйняв зразу, і вирішив спробувати Blender3D (подібним чином колись був зроблений вибір між програмними продуктами Adobe i Corel на користь останнього). На той час доступною була версія 2.35. Завітавши на офіційну сторінку програми (www.blender.org) я зрозумів, що зробив правильний вибір (остаточним аргументом став перегляд галереї робіт). Зараз в мене встановлена версія 2.40. І саме на її основі я спробую познайомити вас із цією програмою та показати деякі приклади роботи. До переваг даного програмного продукту можу віднести наступне:

  • вільне розповсюдження (якщо ви стараєтесь дотримуватися правових норм то для вас це буде важливим);
  • малий розмір як інсталятора (мабуть важливо для тих у кого dial-up з'єднання) так і самої програми;
  • гнучкий інтерфейс з можливістю повного налаштування під потреби користувача. Останні версії мають україномовний інтерфейс;
  • велика кількість вільно розповсюджуваних додатків, котрі сильно розширюють можливості програми;
  • вбудований ігровий рушій, що дозволяє створювати самостійні ігрові продукти;
  • невибагливість до апаратної складової вашої робочої станції (даний пункт доречно розглянути вчителям інформатики. Сам працював вчителем в школі а тому знаю які потужності в більшості комп'ютерів, що встановлені в інформатичних кабінетах наших шкіл);
  • вміння працювати з більшістю основних 3d-форматів та підтримка експорту та імпорту в них.
  • мобільність. Ви можете стягнути із офіційної сторінки програми як інсталятор так готову програму повністю придатну для роботи (звичайно у zip-файлі). Розмістивши її на флешці, ви отримаєте мобільний робочий варіант програми. Адже часто буває так що ідея приходить десь в зовсім не сподіваному місці де поблизу немає стаціонарного комп'ютера із встановленою програмою (знаю з власного досвіду). В таких випадках на допомогу власне і приходить флешка із дистрибутивом програми (свого роду live-диск) а також будь який інтернет-клуб.

Можливо я дещо забув, буває. До недоліків цієї програми можу віднести лише:

  • відсутність будь-якої спеціалізованої навчальної літератури;
  • незвичний спочатку вигляд.

Сподіваюсь ці аргументи заінтригували вас, а тому продовжимо. Упустимо процес установки програми, у ОС Widows вона установлюється так само як і більшість програм. В Linux ще простіше.