Pascal/Лінійний алгоритм

Матеріал з Вікіпідручника

Лінійний алгоритм[ред.]

Лінійний алгоритм - найпростіший різновид алгоритму. Це алгоритм, який складається з однозначної послідовності дій. Наприклад, більшість кулінарних рецептів є лінійними: збити, змішати, випікати, нарізати в чітко визначеній послідовності. Щоб запрограмувати лінійний алгоритм мовою Паскаль, треба розмістити команди послідовно між begin та end, а між командами для розділення поставити крапки з комами (зазвичай крапка з комою ставиться в кінці рядка):

Program HelloWorlds;
begin
  writeln('Привіт, світе!');
  writeln('Привіт, ще один світ!');
  writeln('І тобі привіт!')
end.

Три команди writeln (від англ. write line - "написати рядок") виводять послідовно три рядки.

Базовий вивід[ред.]

Розглянемо уважніше команду writeln. Ця команда виводить всі свої параметри, розділені комами, на екран і переводить вивід на новий рядок. При цьому відбувається обчислення кожного аргументу. Так,

writeln('2+2=',2+2);

виведе 2+2=4 тому що перший параметр ('2+2=') є рядком, що позначено одинарними лапками, і виводиться на екран як є, а другий є формулою, яка буде обчислена перед виведенням.

Альтернативною командою виводу є команда write(англ. "написати"); write, на відміну від writeln, не переводить рядок після виводу. Так, послідовність

write('2+2=');
writeln(2+2);

спрацює точно так, як і попередній код: перша команда write виведе 2+2= без переводу рядка, тому друга команда writeln виведе 4 одразу після виведеного знаку =.

Команди write і writeln не роблять відступів між виводом параметрів; вивід команд

writeln(2,2);

і

writeln(22);

буде ідентичним. Щоб цього уникнути, додавайте символ пробілу як окремий аргумент:

writeln(2,' ',2);

Команда без параметрів

writeln;

просто переводить рядок.

Зауважимо, що отриманої інформації (разом із описом математичних операцій) достатньо для використання компілятора Паскалю в якості досить потужного калькулятора; звісно, можливості мови Паскаль цим не обмежуються.

Завдання[ред.]

1. Ознайомтеся з довідковим розділом Pascal/Математичні операції.