Аскеза і розкоші життя для небагатьох

Матеріал з Вікіпідручника
Френк Бухзер. «Аскеза і розкоші життя для небагатьох », 1865 р.


Аскеза і розкоші життя для небагатьох — картина, котру створив швейцарський художник Френк Бухзер (1828-1890).


Передісторія[ред.]

В 16 столітті пройшла реформа чернечого католицького ордену францисканців. Від нього відійшла нова гілка, котра отримала назву капуцини.

Через осуд католицькою церквою францисканців, вони зазнали сильних утисків у 1542 році, коли генеральний вікарій ордену Окіно перейшов у протестантизм.

Але капуцини як чернечий орден вижили, й стали важливою силою протягом Контрреформації в 16-17 століттях. У 1619 році Ватикан визнав їх однією з трьох незалежних гілок францисканського ордену. З часу заснування капуцини відзначаються своїми доброчинними справами й аскетизмом. Бідність у капуцинів часто поєднувалася з браком освіти, що не додавало їм поваги. Найпаче відомі їхні блазнівські, примітивні проповіді, остані отримали напівпрезирливу назву капуцинади. Чорнечий орден капуцинів мав поширення і в рідній для художника Бухзера Швейцарії.

Опис твору[ред.]

Картина Бухзера побудована на контрасті. В теплий літній день в полі за містом зустрілись представники різних суспільних верств. З одного боку — купка ченців капуцинів, що уособлювали аскезу і відразу до світського життя, з другого боку — шляхетна пара верхи, що просувається полем у лінивій прогулянці. Останні — уособлення розкошів життя для небагатьох.

Контраст між двома суспільними групами досягає надзвичайної гостроти через різнонаправленість прагнень і мети в життєвих шляхах і навіть в рухах обох груп в самій картині. Багатії безтурботно насолоджуються всіма дарунками життя і пільгового стану, тоді як ченці відкинули переваги життя в прагненні отримати колись вічне життя в потойбічному світі.

Можливо, Френк Бухзер колись зустрів обидві групи в реальному житті і його зачепив контраст двох таких різних життєвих завдань. Формально картина належить до побутового жанру, про який свідчить косовиця на хлібному полі, де відбувається подія. Однак ідилія доволі оманлива.

До того ж картина мимоволі отримала й інший аспект. Цей аспект був в прихованому соціальному напруженні, що постійно виникало між багатими і бідними. В картині ще панує відсутність конфлікту, але соціальними конфліктами і революціями рясніла історія ще й до 19 століття, коли була створена картина «Аскеза і розкоші життя для небагатьох».

Про одну з картин 19 столітття критик написав «Композиція значима, проста й правдоподібна», все це стосується і картини «Аскеза і розкоші життя для небагатьох», котру зберігає один із музеїв Швейцарії.

Див. також[ред.]

Джерела[ред.]

  • Gottfried Wälchli: Frank Buchser 1828–1890. Leben und Werk, Zürich/Leipzig: Orell Füssli Verlag 1941
  • Gottfried Wälchli: Frank Buchser. Mein Leben und Streben in Amerika. Begegnungen und Bekenntnisse eines Schweizer Malers. 1866–1871, Zürich/Leipzig: Orell Füssli Verlag 1942
  • Roman Hollenstein, Petra ten-Doesschate Chu u. a.: Frank Buchser. 1828–1890, Ausst.-Kat. Kunstmuseum Solothurn, 9. Juni bis 16. Sept. 1990, Solothurn: Kunstmuseum 1990