Виникнення Запорізької Січі

Матеріал з Вікіпідручника
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Вікіресурси[ред.]

Мета[ред.]

Освітня:

 • охарактеризувати процес утворення перших січей і діяльність Дмитра Вишневецького, устрій Запорозької Січі; умови життя козаків, їх побут, звичаїв, традиції;

Розвивальна:

 • розвивати вміння використовувати та аналізувати альтернативні джерела отримання нових знань, як от: малюнки, історичні пісні, театрелізовані вистави; розвивати вміння робити висновки, узагальнення й порівняння, визначати причини історичних явищ і подій;

Виховна

 • на прикладах козацьких звичаїв виховувати в учнів любов до землі, народу, його звичаїв та традицій, сторінок героїчної історії, виховувати почуття гордості за український народ та почуття патріотизму.

Очікувані результати[ред.]

Після цього уроку учні зможуть:

 • Застосовувати та пояснювати на прикладах терміни: "козацтво", "Січ", "Запорозька Січ", "козацькі клейноди";
 • характеризувати господарську діяльність та звичаїв козаків;
 • визначати особливості військово-полятичної організації козацтва;
 • показувати на карті території проживання козацтва та місця січей-фортець та Запорозької Січі;
 • удосконалювати навички роботи з джерелами інформації, робити висновки, узагальнення, вміння будувати розповідь, давати характеристику історичним діячам.

Тип уроку[ред.]

урок засвоєння нового навчального матеріалу.

План[ред.]

 1. 1.Поява перших козацьких січей. Діяльність Дмитра Вишневецького.
 2. 2. Устрій Війська Запорозького.
 3. 3. Життя і побут козаків.
 4. 4. історія козацтва в українському фольклорі.

Хід уроку[ред.]

Організаційний момент[ред.]

Мотивація навчальної діяльності[ред.]

Робота з музичним та літературними джерелами. Фронтальна бесіда. Звучить Марш Запорозьких козаків "Було колись в Україні - Ревіли гармати: Було колись - запорожці Вміли панувати! Панували, добували, і славу, і волю - Минулося, осталися могили по полю!" 1. Чи відома вам мелодія? Що це за музика? 2. Судячи із вірша Т.Г.Шевченка і мелодії, як ви гадаєте, про яку сторінку історії нашого народу йтиме мова на уроці? У кожного народу є свої святині, совї легендарні явища. У греків є відважні 300 спартанців, а в українців національне є своє явище - українське козацтво, Запорізька Січ[1]. Це про неї М.Гоголь писав так:"Так ось вона Січ!Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді і дужі, як леви! Ось звідки розливається воля козацтва на всю Україну!" А ми з вами живемо на цій землі і повинні знати про славних запорожців. саме тому ми проводимо сьогоднійшній урок, який пройде у форму уявної подорожі. Сподіваюся вам буде цікаво.

Актуалізація опорних знань, умінь та навичок учнів[ред.]

Еврестична бесіда 1. Що означає слово "козак"? 2. Пригадайте причини виникнення українського козацтва. 3. Коли в писемних джерелах уперше згадуються козаки? 4. Назвіть основні джерела формування козацтва.

Вивчення нового матеріалу[ред.]

1. Поява перших козацьких січей. Діяльність Дмитра Вишневецького. Повідомлення учня. Поява перших козацьких січей. Діяльність Дмитра Вишевецького.[2]

2. Устрій Війська Запорозького. Демонстрація відеофрагменту. 3. Життя і побут козаків. Повідомлення учнів. 4. Історія козацтва в українському фольклорі. Через усі випробування в історії невмирущий дух козацбкої вольності і слави збережений у пам'яті народу, його легендах, піснях, прислів'ях. Усім відомі пісні: "Ой на горі та й женці жнуть", "Ой чого ти, дубе" та інші. а зараз зачитайте прислівя про козаків, які ви мли відшукати вдома. Український народ пишається такою сторінкою в своїй історії, як козацтво. Навіть у Державному Гімні України є слова: Душу й тіло ми положем за нашу свобобу І - покажем, що ми, браття, козацького роду!

Систематизація і узагальнення нових знань і умінь[ред.]

Тестові завдання

Підведення підсумків[ред.]

Заключне слово вчителя

 • Виникнення українського козацтва та Запорізької січі було закономірним явищем української історії.
 • Формування своєрідного життя і побуту козаків спияло поступовому його перетворенню з міжстанового прошарку на окремий стан українського суспільства.
 • Своєрідність феномену українського козацтва полягала в тому, що воно не лише активно освоювало нові землі й протистояло турецько - татарській агресії, а й згодом очолило український національно - визвольний рух проти польського панування.

Оцінювання навчальної діяльності учнів[ред.]

Домашнє завдання[ред.]

1. Опрацювати &5 підручника. 2. Написати твір "Один день із життя козаків"

Джерела[ред.]

Історія України: підруч. для 8-го кл. загально-освіти. навч.закл./В.С.Власов.-Київ: Генеза, 2016.-256с.:іл.

 1. w:Запорозька Січ
 2. w:Дмитро Вишневецький