Перейти до вмісту

Життя у світі Вікі/Портали

Матеріал з Вікіпідручника

Портали Вікімедіа — сторінки Вікімедіа (головним чином у Вікіпедіях-розділах різними мовами), покликані бути «Головними оглядовими статтями», «порталами» для визначених тематичних розділів. Портали можуть бути пов'язані з одним або кількома Вікіпроектами, але на відміну від Вікіпроектів портали будуть корисними як читачам Вікіпедії, так і її редакторам. Останніх вони мають заохотити збільшити свій вклад у наповнення Вікі.

Якими принципами керуватися при створенні порталу

[ред.]
  • Назва порталу має бути короткою, узагальнювальною (напр. у Вікіпедії). Неприпустимі назви на кшталт «Портал:Ґудзик»: дрібнота від піджака чоловічого костюму різних людей світу на планеті Земля. Така назва недоречна через брак вмісту і відсутність широти охоплення теми «ґудзик» у самій вікі, оскількі всю корисну інформацію щодо предмета можна і треба викласти на сторінці w:Ґудзик.
  • Назва має обиратися із перспективою відображення різних підтем, напрямків, дотичних царин, галузей. Наприклад, «Портал:Соціологія», «Портал:Економіка». Якщо поняття «громадянського суспільства» входить до філософських дисциплін соціології та політології, то не варто створювати «Портал:Громадянське суспільство». Так само - поняття маркетингу, бухгалтерії та менеджменту входить до царини економіки, тому буде вельми достатнім створення «Портал:Економіка». Однак, коли тематичний вміст вікі на означені підтеми стане ширшим, створення таких порталів-підтем може стати доречним.
  • Хибним шляхом наприклад є сліпе мавпування російської Вікіпедії - калька «Портал:Людина» в українську Вікіпедію (від „Портал:Человек“) з відсутністю в самій російській Вікіпедії науково точного «Портал:Антропологія» (антропологія від "наука про людину"). Спроба створити сторінку хибного порталу призводить до його «змертвіння». Проіснував майже лише з одною фотографією не маючи жодну інформацію!
  • Назви дрібних населених пунктів добрі для публікації у статтях та на веб-сайтах державних адміністрацій. Для порталів добрим є підбір масштабу регіону, країн та мегаполісів. Наприклад, Закарпаття, Полісся, Крим, Білорусь, Україна, Київ, Франція, Бельгія і т.п..
  • Для створення порталу та його розвитку необхідно володіти достатнім масивом інформації для його насичення та динамічної зміни по черзі блоків інформації.
  • Портал має розміщувати окремі розділи (секції, рубрики, блоки) в логічній послідовності.
  • На порталі потрібно оформлювати шрифт та кольори комфортного сприйняття читачами.
  • Шаблони додаткової навігації розташовувати внизу порталу. Верхня частина порталу має надавати презентацію інформації відповідно самої назви окремо взятого порталу, відповідати самій назві без нагромадження додаткової інформації.