Перейти до вмісту

Білоруська мова

завершено на 25%
Матеріал з Вікіпідручника
(Перенаправлено з Мова людства/Білоруська)

Білоруська мова — мова білорусів, одна з двох державних мов у Білорусі. Нею також говорять члени білоруської діяспори у Польщі, Литві, Росії, Україні, США.

Білоруська мова почала своє формування як говірка руської (староруської) мови на землях сучасної Білорусі, Польщі і Литви ще за часів Великого Князівства Руського зі столицею в Києві. Значний вплив на її формування зробив розпад Великого Руського князівства у XIV ст. під ударами Великої Орди, Великого Війська Степового утвореного Чингізханом. Руські князівства розташовані на землях сучасної Білорусі порівняно несильно постраждали у цей час, після цього їх землі були включені до складу Великого Князівства Литовського (пізніше Річ Посполита), на них (напр. Вільно) фактично зосередилося культурне життя руськомовного люду того часу. Білоруська мова фактично починалася з староруської мови православної літургії, світського життя і ділових паперів у Великому Князівстві Литовському.

Про підручник[ред.]

Вивчаючи білоруську мову, автор цього підручника зауважив таке:

  • В інтернеті взагалі немає посібників чи підручників білоруської мови, написаних українською.
  • Мені здається вкрай нелогічним вивчати білоруську мову, взявши за основу російську, адже українська і білоруська значно ближчі одна до одної, ніж до російської.
  • Я заздалегідь перепрошую за можливі помилки в тексті.
  • Цей підручник писатиметься згідно з нормами клясичного правопису білоруської мови («тарашкевиця»). Прохання не виправляти тут правопис на офіційний.
  • Українську частину тексту подано за нормами харківського правопису.

P. S. Запрошую всіх зацікавлених до участи в проєкті!

Опис мови[ред.]

Уроки[ред.]

Джерела[ред.]

Книги[ред.]

Підручники[ред.]

Словники[ред.]

Радіостанції[ред.]