Освоюємо Java/Встановлення і налаштування середовища розробки
Мінімум необхідного для програмування на Java — це JDK (Java Developer Kit - комплект розробника Java) та звичайний текстовий редактор. Щоправда бажано, щоб редактор хоча б здійснював підсвітку синтаксису програми, здійснював компіляцію, запуск та зневадження програми одним натисненням кнопки. Для цієї мети існують відносно прості безкоштовні текстові редактори, які часто або ж вже інтегровані або ж можна інтегрувати в різноманітні файлові менеджери (FAR, Total Commander, Frigate і т.д.). Такі редактори можуть бути корисні, якщо ресурси комп'ютера обмежені. Найкращим же варіантом є спеціалізовані середовища розробки (IDE — інтегроване середовище розробки) як то Eclipse, NetBeans або IDEA. При розробці великих проектів інтегровані середовища розробки значно полегшують роботу програмістові і скорочують час на розробку.
JDK та його встановлення
[ред.]JDK це набір бібліотек класів, утиліт та документації для програмування на Java. Він складається з кількох компонентів. Ось основні із них:
- компілятор javac. Транслює текст програми на Java в байт-коди віртуальної машини.
- інтерпретатор java. З його допомогою запускаються програми відкомпільовані в байт-код. Містить в собі JVM (Віртуальну машину Java).
- утиліта appletviewer. З її допомогою можна запускати аплети - графічні програми, які виконуються в інтернет браузері. Фактично вона являє собою браузер, який може запускати тільки аплети.
- утиліта javadoc — призначена для створення документації.
Якщо ви хочете лише запускати програми написані на java, наприклад аплети в браузері, то достатньо просто завантажити JRE (Java Runtime Environment) - це мінімальний набір, який дозволяє виконувати програми написані на Java. У ньому відсутні складові, що необхідні для розробки програмного забезпечення.
Вибір версії та завантаження
[ред.]Завантажити JDK можна з офіційного сайту компанії Oracle. Там потрібно перейти за посиланням JDK Download. Далі, потрібно погодитись з ліцензією, поставивши галочку в поле "Accept License Agreement", і вибрати потрібну вам версію зі списку.
Наприклад для 64-х розрядного лінукса що працює на системі управління пакунками RPM варто вибрати jdk-8u20-linux-x64.rpm
. Хоча й 32-х розрядна версія теж має працювати.
Змінні середовища
[ред.]Для того, щоб було зручно використовувати JDK, використовуючи командний рядок, потрібно задати змінні середовища оголосивши змінну classpath
та модифікувати змінну path
[1].
В Windows 10 для встановлення відповідних змінних оточення клацніть правою кнопкою миші на робочому столі на іконці Цей ПК (Мій комп'ютер). У контекстному меню виберіть Властивості(Properties). Знизу виберіть пункт "Додаткові налаштування системи". У вікні, що появиться на вкладці "Додатково", знизу вибираємо кнопку "Змінні оточення" (Environment Variables). У діалоговому вікні Змінні оточення, що з'явилося, натисніть на кнопку New для додавання нових змінних оточення. Для додавання змінної classpath заповніть поле "Ім'я змінної" (Variable name) значенням classpath і "Значення змінної" (Variable value) адресою де у вас знаходиться класи java, наприклад, C:\Program Files\Java\jdk-17.0_8\lib. Інколи постає також необхідність модифікувати змінну path. Змінна path вже існує у списку змінних, тож просто додайте наступний рядок у значення змінної: C:\Program Files\Java\jdk-17.0_8\bin. При використанні інтегрованого середовища розробки (IDE), вищевказані дії можна не робити. Відповідні шляхи вказуються у налаштуваннях IDE.
Привіт світе!
[ред.]Для перевірки правильності налаштувань і встановлення наберіть наступну програму:
public class HelloWorld {
public static void main(String[] args) {
System.out.println("Привіт, світе!");
}
}
Збережіть з розширенням під ім'ям HelloWorld.java
. Зверніть увагу, що назва файлу повинна співпадати з назвою класу у ньому.
Відкрийте командний рядок, зайдіть в потрібний вам каталог і наберіть:
С:\>javac HelloWorld.java
В результаті, якщо не видало помилок, в каталозі з вашою програмою, повинен утворитися файл HelloWorld.class
Для запуску програми наберіть:
С:\>java HelloWorld
Розширення файлу при запуску вказувати не потрібно. В результаті на екрані з'явиться рядок тексту:
С:\>java HelloWorld Привіт світе!
Якщо ви запускаєте програму в командному рядку Windows, то, скоріше за все, повідомлення "Привіт світе!" буде виведено неправильно, у вигляді карлючок. Щоб вивід був таким як треба, потрібно змінити кодову сторінку використавши команду chcp:
C:\Users>chcp 1251 Active code page: 1251
Тепер вивід програми повинен бути правильним. Якщо все ж проблема залишилася, змініть ще й шрифт виводу тексту на консоль. Для цього натисніть на значку консолі зверху вікна, виберіть з меню пункт Властивості і у вікні змініть шрифт на Lucida Console або ж Consolas.
Середовище розробки
[ред.]Як вже було сказано, для створення програм на Джава, достатньо лише JDK (також називають SDK- standard development kit) та текстового редактора. Проте якщо користуватися лише ними, то розробка програм буде доволі складною та довготривалою роботою. Для полегшення розробки слугують інтегровані середовища розробки (Integrated Development Environment, IDE) - це комплексні програмні засоби, які дозволяють полегшити розробку та модифікацію тексту програми. Вони містять багато корисних функцій та можливостей, беруть на себе значну кількість рутинної роботи, яка крім того може слугувати джерелом додаткових помилок, як то задання неправильної команди компіляції програми на Java, тощо.
Найпопулярнішим середовищем розробки для Java є Eclipse. Його можна безкоштовно скачати з http://www.eclipse.org/downloads/. Іншими популярними середовищем є NetBeans, роботи над яким фінансує Oracle, та IntelliJ IDEA компанії JetBrains. Ще одним представником IDE для Java є JDeveloper, розробником якого є та ж компанія Oracle. Всі наведені середовища також можуть бути використанні не тільки для Java, але й для інших мов програмування. Хоча, вони все ж найкраще підходять і налаштовані саме під потреби Java програмістів. Ряд середовищ розробки з інших мов програмування, також можна налаштувати на роботу з Java.
При роботі над малими програмами або при неможливості встановлення професійних IDE, JDK можна підключити до безкоштовних текстових редакторів, які містять ряд найпростіших засобів для розробників програмного забезпечення, як то підсвітку синтаксису, HEX-редактор, ведення багатофайлових проектів, автодоповнення, засоби пошук та роботи з FTP, тощо. Прикладами таких редакторів є PSPad, Notepad++, jEdit. Часто аналогічні редактори та засоби надають файлові менеджери (Frigate, Total Comander, Far і т.п.).
Документація
[ред.]При програмуванні часто доводиться користуватися допоміжною документацією по елементах мови. Раніше з цією метою випускали окремі друковані довідники. Наприклад, "Довідники функцій мови С++" і т.п. В теперішній час користуються електронними довідниками, які постійно доповнюються фірмами розробниками.
Документація мови Java, яка містить розширену інформацію по її елементах, класах, методах доступна на офіційному сайті Oracle за адресою: http://download.oracle.com/javase/ . Також на сайті можна знайти архіви готові для завантаження всієї документації. В інтернеті знаходиться оформлена користувачами документація у спеціалізованих форматах, які мають зручніші можливості пошуку.
Зокрема, з офіційної документації стануть в нагоді:
- API Documentation — документація по пакетах (бібліотеках) класів та методів Java.
- Java Tutorials - набір вільно-доступних посібників по мові Java, які містять велику кількістю готових прикладів програм.
Додатково можна порадити: JavaHelp System (http://javahelp.java.net/) - додаткова онлайн документація, яка може бути вбудована у ваше інтегроване середовище розробки.
Звичайно, що вся найновіша наявна документація англійською.
В разі потреби, Ви можете скористатися допомогою інтернет товариства, задавши питання на інтернет-форумі. З україномовних форумів можна згадати:
Часто подібні питання уже могли виникати в когось і вирішення вже дано у якомусь форумі, тому перед звернення з новим запитом здійсніть пошук інтернетом, особливо багатий в цьому плані знову ж англомовний інтернет простір.
Примітки
[ред.]Додаткові матеріали
[ред.]Відеоурок по встановленню JDK та написанні першої програми