Перейти до вмісту

Освоюємо Java/Загальний огляд та історія Java

Матеріал з Вікіпідручника

Мова значно запозичила синтаксис із C і C++. Зокрема, взято за основу об'єктну модель С++, проте її модифіковано. Усунуто можливість появи деяких конфліктних ситуацій, що могли виникнути через помилки програміста та полегшено сам процес розробки об'єктно-орієнтованих програм. Ряд дій, які в С/C++ повинні здійснювати програмісти, доручено віртуальній машині. Передусім, Java розроблялась як платформо-незалежна мова, тому вона має менше низькорівневих можливостей для роботи з апаратним забезпеченням. За необхідності таких дій java дозволяє викликати підпрограми, написані іншими мовами програмування.

Java вплинула на розвиток J++,що розроблялась компанією Microsoft. Роботу над J++ було зупинено через судовий позов компанії Sun Microsystems, оскільки ця мова програмування була модифікацією Java. Пізніше в новій платформі Microsoft .NET випустило J#, щоб полегшити міграцію програмістів J++ або Java на нову платформу. З часом нова мова програмування C#, стала основною мовою платформи, перейнявши багато чого з Java. J# востаннє включався в версію Microsoft Visual Studio 2005.

Мова сценаріїв JavaScript має схожу із Java назву і синтаксис, але не пов'язана із Java.

Java дозволяє створювати самодостатні програми для різних операційних систем як то Windows, Linux тощо. Крім того, в даний час Java широко застосовується для програмування різних пристроїв, наприклад, мобільних телефонів, на ній також пишуться комп'ютерні ігри для них, створюють також програми для інтернету - Аплети і програми для серверів - Сервлети та JSP (Java Server Pages).

Дещо про випуски Java та їх найменування[ред.]

22 березня 2022 року вийшла вже 18 версія Java (Java SE 18). Назви випусків подавалися розробниками Java дещо по різному, що створило в літературі деяку плутанину. Спочатку писали JDK 1.0, JDK 1.1 (JDK - Java Development Kit). Після появи версії 1.2 у випусках java почали в назві писали Java2SE, наприклад, J2SE 1.4 (SE - це Standart Editon, крім того додатково йдуть випуски EE - Enterprise Edition, ME - Mobile Edition). П'яту ж версію почали писати J2SE 5.0, а далі викинули 2 з назви і почали писати Java SE 6. Різкі зміни в найменуванні передусім пояснювалися ґрунтовними переробками у Java. За історію Java найбільш серйозні зміни були внесені у версію 1.2 відповідно це пояснює появу 2-ки в назвах випусків. Наступний перегляд був у версії 1.5. У Java SE 8 одним з основних нововведень стали лямда-вирази.

Встановлення і налаштування середовища розробки