Перейти до вмісту

Основи аналітики даних

Матеріал з Вікіпідручника

Основи аналітики даних[ред.]

Аналітик в IT-компанії працює з даними, і на основі них знаходить інсайти, причинно-наслідкові зв’язки, точки росту для бізнесу, слабкі місця. Цією інформацією потім користуються продакт-менеджери, маркетологи, СЕО та інші спеціалісти компанії. У бізнесі є потреба постійного моніторингу ключових метрик: дохідність користувача (LTV), відсоток користувачів, які платять за продукт, або звичайний рівень конверсії у цільову дію. Тож якісна аналітика напряму впливає на прибуток і грошові потоки бізнесу, адже її метою є збільшення прибутку та оптимізація окупності затрат (ROI — Return on Investment). методом експертних оцінок — рішення приймаються, спираючись на досвід спеціаліста, його кваліфіковану думку. Основна вада такого підходу в тому, що кожній людині, в силу особистого досвіду та світогляду, притаманне когнітивне спотворення дійсності; data-driven підходом — рішення приймаються, базуючись на аналітиці даних. Цей підхід дозволяє підтвердити або заперечити експертну оцінку та уникнути неякісних рішень, спричинених когнітивним спотворенням.

Вимоги до аналітика даних:[ред.]

Аналітик даних відповідає за організацію даних, пов’язаних із показниками продажів, дослідженням ринку, логістикою, лінгвістикою чи іншими способами поведінки. Вони використовують технічний досвід, щоб забезпечити точність і якість даних. Потім дані аналізуються, проектуються та подаються таким чином, щоб допомогти окремим особам, підприємствам і організаціям приймати кращі рішення.Як правило, Data Analyst працює з інформаційними масивами, самостійно виконуючи при цьому цілий набір операцій:

 збір даних;

 підготовка даних до аналізу (вибірка, очищення, сортування);

 пошук закономірностей в інформаційних наборах;

 візуалізація даних для швидкого розуміння наявних результатів та майбутніх тенденцій;

 формулювання гіпотез щодо покращення конкретних бізнес-метрик за рахунок зміни інших показників.

Всі ці завдання необхідні для досягнення головної мети аналітика даних — вилучення з масивів інформації відомостей, цінних бізнесу для прийняття оптимальних управлінських рішень.

 Використання автоматизованих інструментів для отримання даних з первинних і вторинних джерел  Видалення пошкоджених даних і виправлення помилок кодування та пов’язаних проблем  Розробка та підтримка баз даних і систем даних – реорганізація даних у зручному для читання форматі  Виконання аналізу для оцінки якості та значення даних  Фільтруйте дані, переглядаючи звіти та показники ефективності, щоб виявити та виправити проблеми з кодом  Використання статистичних інструментів для виявлення, аналізу та інтерпретації моделей і тенденцій у складних наборах даних може бути корисним для діагностики та прогнозування  Присвоєння числового значення основним бізнес-функціям, щоб можна було оцінити та порівняти ефективність бізнесу за певні періоди часу.  Аналіз місцевих, національних і глобальних тенденцій, які впливають як на організацію, так і на галузь  Підготовка звітів для керівництва із зазначенням тенденцій, моделей і прогнозів з використанням відповідних даних  Співпраця з програмістами, інженерами та керівниками управління для виявлення можливостей покращення процесів, пропозиції модифікацій системи та розробки стратегій управління даними.  Підготовка остаточних аналітичних звітів для зацікавлених сторін, щоб зрозуміти етапи аналізу даних, дозволяючи їм приймати важливі рішення на основі різних фактів і тенденцій. Іншим невід’ємним елементом посадового опису аналітика даних є EDA або проект дослідницького аналізу даних. У таких проектах аналізу даних аналітику необхідно ретельно вивчати дані, щоб розпізнавати та ідентифікувати закономірності. Висновки аналітика — це остання інстанція у прийнятті об’єктивних рішень. Зазвичай цим висновкам довіряють. Це велика відповідальність — помилка може коштувати як сотні, так і сотні тисяч доларів.

Напрями дата-аналітики в IT-продукті[ред.]

У бізнесі (розробка мобільних застосунків) можна виділити три основні напрями аналітики даних. 1. Маркетинг-аналітика. Це робота з маркетинговими метриками:воронками;  рівнями конверсій;  цінами на трафік (ціна за встановлення додатку, залучення користувача, який платить) та іншими метриками;  залежністю метрик від якісних показників трафіку: з якої країни прийшов користувач, який у нього пристрій, в який день тижня він прийшов, скільки грошей компанія готова заплатити за його залучення, вартість рекламного креативу (що побачив користувач у Facebook, Instagram або Google) та його вплив на подальшу поведінку користувача у мобільному застосунку. 2. BI (Business Intelligence) аналітика:  пошук відповідей на питання, скільки грошей принесе нам залучений сьогодні користувач впродовж наступного року або півроку на основі наявних даних. Часто для виконання завдань такого плану використовують алгоритми машинного навчання;  розробка дашбордів за допомогою сервісів візуалізації даних, таких як Tableau, Power BI, або власних розробок. Наприклад, ми в Universe розробили власну систему дашбордів, які охоплюють більшість важливих показників маркетингу і BI. Наявні варіанти «під ключ», хоч і мають переваги у простоті використання, швидкості внесення змін та створенні нових дашбордів, але не повністю відповідають нашим, часто вузьким, потребам бізнесу. Власні розробки дають змогу одночасно поєднувати інтерактивність, гнучкість, простоту і машинне навчання. 3. Product-аналітика. Пошук інсайтів у даних про поведінку користувача. Ці знання можуть допомогти бізнесу отримати більше прибутку та оптимізувати окупність затрат. Включає аналітику А/В тестів, змін у додатку, нових релізів застосунку тощо. Головне завдання цього напряму — зробити правильні висновки про можливості покращення продуктів та користувацького досвіду.

Як стати аналітиком даних[ред.]

Сучасний ринок праці у сфері аналітики даних лише формується. Проте вже зараз можна виокремити певні бажані вміння, до яких має прагнути data-аналітик.

П’ять необхідних хардскілів[ред.]

1. Знання математики, принаймні шкільної програми. Допоможе розуміти суть методів, які використовує аналітик, які саме розрахунки відбуваються. Без цього складно робити правильні висновки зі свого аналізу. 2. Володіння мовою SQL (використовується для роботи з базами даних). 95% роботи аналітика — це робота з даними. Потрібно вміти працювати з SQL, щоб робити запити та отримувати інформацію з баз даних. 3. Знання Excel на середньому рівні. Робота з таблицями — один із китів, на якому тримається аналітика даних. Можливості Excel для аналітика дуже широкі — від обробки даних до візуалізацій. 4. Володіння мовою Python чи R. Саме мови програмування відкривають перед аналітиком нові можливості: в якості аналізу, швидкості та ефективності. 5. Знання інструментів візуалізації: Tableau, Power BI або бібліотеки для візуалізацій у Python чи R. Це часто очікують роботодавці, тому що будь-яка ідея аналітика, яка здатна принести користь, має бути висловлена простою мовою. Графіки та візуалізації — один з найкращих методів донесення ідеї.


П’ять софтскілів[ред.]

1. Критичне мислення. У будь-яких даних потрібно сумніватися та обов’язково перевіряти, що саме в них міститься, наскільки вони повні та коректні.

2. Ініціативність, проактивність. Ефективний аналітик у сфері стартапів не потребує, щоб йому ставили завдання зверху. Він розуміє потреби і шукає шляхи вирішення бізнесових проблем автономно, адже саме він розуміє технічні можливості дата-аналітики.

3. Допитливість. Аналітик, який не шукає, не може виконувати свою роботу якісно.

4. Терпіння. Далеко не кожна задача аналітика закінчується значущим результатом — знахідкою чи корисним інсайтом. Потрібно бути готовим до цього, приймати і просто продовжувати свою роботу.

5. Прагнення до розвитку. Технології постійно розвиваються. Треба стежити за трендами, вдосконалювати свої навички та інструментарій.

Як влаштуватися аналітиком даних в IT Часто аналітиками стають працівники компаній «Великої четвірки», FMCG та компаній, що займаються мобільним зв’язком. Досвід саме в ІТ-аналітиці не є критичною вимогою, адже найбільш поширена практика — коли аналітик виростає в середині компанії. Я почав свою кар’єру в компанії «Великої четвірки», де працював аудитором понад два роки. Там отримав базові навички роботи з таблицями, непогане знання Excel, сформував критичне та аналітичне мислення. Після аудиту я потрапив у команду Universe, спершу як маркетолог. На цій посаді зрозумів, як працює сучасний performance marketing на таких платформах як Facebook, Google, Snapchat, Apple Search Ads, Twitter тощо. Згодом ці навички і знання стали в нагоді, коли я перейшов на позицію аналітика — я вже мав цінні інсайти з трафіку, розумів потреби маркетингу і знав способи, як їх задовольнити. Аналітиком даних можна стати відразу після вишу. Для цього варто пройти кілька профільних курсів, що дадуть базове розуміння роботи аналітика даних та необхідних навичок.

Перспективи зростання Ринок дата-аналітиків в Україні дуже ненасичений — спеціалістів рівня Middle+ досить мало. Це комфортні умови, щоб будувати в цій сфері кар’єру. Є два умовні вектори розвитку:  Вертикальний. Класична схема «Junior — Middle — Senior — Analytics Team Lead — Head of Analytics або CAO (Chief Analytics Officer)», спрямована на розвиток спочатку власних навичок і знань, а згодом — менеджерських якостей.  Горизонтальний — перехід аналітика в інші сфери. З аналітиків виходять хороші продакт-менеджери. Product Manager, який прийшов з аналітики, буде мати перевагу на ринку перед продуктовим менеджером-початківцем. Дата-аналітики, яким цікаво застосувати свої технічні знання, наприклад Python, у сфері розробки, часто переходять у бекенд-розробники, оскільки вони також вже здатні зрозуміти процеси у цій сфері. Є кейси, коли колишні аналітики даних ставали успішними керівниками власних стартапів. Сильний аналітик має так званий helicopter view — бачить картину бізнесу загалом, розуміє більшість процесів у командах. У деяких компаніях обов'язки аналітика даних також входить їх моделювання, тобто. розробка та тестування моделей машинного навчання (Machine Learning). Іноді Data Analyst займається аналізом бізнес-процесів і дуже щільно працює з іншими спеціалістами ІТ при описі потоків і сховищ корпоративної інформації. Таким чином, в сферу відповідальності аналітика даних також входять завдання Business Intelligence (BI) та оптимізації виробничих процесів. Data analyst аналізує набори даних, щоб знайти шляхи вирішення проблем, пов’язаних із клієнтами компанії. Data analyst також передає цю інформацію керівництву та іншим зацікавленим сторонам. Робота цих осіб охоплює багато різних галузей, таких як бізнес, фінанси, кримінальне правосуддя, наука, медицина та уряд. Роль Data analyst'a можна визначити як людину, яка володіє знаннями та навичками, щоб перетворювати необроблені дані в інформацію та розуміння, які можна використовувати для прийняття бізнес-рішень

Джерела[ред.]

https://sites.google.com/view/data-analytics-zastavskyi/головна-сторінка

https://sites.google.com/view/data-analytics-myskiv/головна-сторінка

https://sites.google.com/view/data-analytics-myskiv/%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%BD%D0%BA%D0%B0

https://sites.google.com/view/sharov-data-analytics/data-analyst-%D1%82%D0%B0-%D0%B9%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D1%80%D0%BE%D0%BB%D1%8C

https://sites.google.com/view/nesterenkodataanalytics

Інформаційні ресурси[ред.]

Термінологічний словник з інформатики

Див. також[ред.]

Автор курсу - Огірко Ігор Васильович.