Перейти до вмісту

Плавання/Вступні замітки та перші заняття

Матеріал з Вікіпідручника
Басейн університету Стірлінга у Шотландії

Людина може триматися на поверхні доти, поки все її тіло знаходиться у воді; але досить підняти з води голову — як тіло зануриться глибше. Тому добрі плавці тримають все тіло, а то й голову у воді; лише підчас вдиху вони піднімають обличчя з води, а потім знову занурюють його.

Найбільше для плавця вигідне положення тулуба - якнайбільше горизонтальне до поверхні води; тоді він легше поборює опір води.

Найлегше навчитися плавати в дитячому й юнацькому віці. Учитися плавати можна на будь-якій прибережній частині ріки, з твердим, чистим дном і нешвидкою течією, якщо нема відповідного басейну.

Плавати можна тільки при доброму самопочутті. Не слід плавати відразу після їжі.

Завдання перших занять[ред.]

Реклама кампанії навчання плавання від Американського Червоного Хреста

1. Кожна людина, яка не вміє плавати, потрапивши у воду, почуває себе невпевнено, рухи її сковані і некоординовані, бо вона не може правильно використати такі властивості води, як щільність і в'язкість. Тому одне з основних завдань перших лекцій полягає в тому, щоб дати учням можливість звикнути до води і навчити їх виконувати в ній найпростіші рухи.

2. Вперше потрапивши у воду, людина відчуває страх перед нею, викликаний тим, що, не вміючи плавати, можна захлинутися й потонути. Через це новачки не можуть зосередитись на виконанні вправи, виконують її неправильно, а рухи її напружені і безладні.

Тому в ході перших занять необхідно добитись подолання учнями страху перед водою, вселити в них впевненість у своїх силах, навчити вільно і невимушено почувати себе у воді. В тому багато допомохуть забави у воді.

3. Людина, яка бажає навчитись плавати, починаючи навчання, не може зразу засвоїти плавальні рухи. Для цього застосовують низку вправ, що допомагають юнакам призвичаїтись до води і подолати страх перед нею. Проте, щоб не затягувати процесу навчання і не згасити інтересу учнів до занять, треба навіть на перших заняттях почати вивчення окремих плавальних рухів, хоча б у найелементарнішій формі, використовуючи для цього різні ігри у воді

Таким чином, третім основним завданням перших занять плавання з початківцями є навчання учнів окремих плавальних рухів, підготовка їх до роботи над засвоєнням техніки плавання.

На початку занять певні труднощі для новачка звичайно становить визначення способу плавання, який найкраще засвоюватиметься. Тому навчання спортових способів плавання найкраще починати з кроля, а після того як вони зможуть проплисти ним хоча б 5-10 метрів, слід перевірити ступінь засвоєння плавальних рухів кролем на грудях, а також кролем на спині, брасом та дельфіном і, на основі врахування індивідуальних особливостей, визначити, якого способу слід навчати окремих юнаків чи дівчат. На заняттях слід добиватись, щоб юнацтво виконувало вправи не поспішаючи, без зайвого напруження, впевнено, м'яко і плавно. Навчаючи плавальних рухів, треба звернути особливу увагу на засвоєння техніки дихання і узгодження її з плавальними рухами.

Початкові вправи