Суспільство давнього Єгипту

Матеріал з Вікіпідручника

Історія стародавнього світу (6 клас)[ред.]

Суспільство – спільність людей, які живуть на певній території, мають духовну і економічну єдність, почуття відмінності від інших (поняття і визначення записуються, оскільки обов’язковими для запам’ятовування згідно шкільної програми).

Структура давньоєгипетського суспільства

Єгипетське суспільство було побудоване як піраміда. Графічний показ суспільства у вигляді піраміди, в основі якої знаходяться найбільш численні нижні групи, а на вершині - нечисленні вищі групи називається «суспільна піраміда» (поняття і визначення записуються, оскільки обов’язковими для запам’ятовування згідно шкільної програми).

Боги. На вершині були боги, такі як Ра, Осіріс, Ісіда (демонструються фігурки богів). Єгиптяни вірили, що боги керують Всесвітом. Вони могли впливати на розливи Нілу, бути причиною голоду та інших нещасть.

Фараон. Єгиптяни вірили, що фараон є богом в людському образі. Обов’язком фараона було забезпечувати розливи Нілу через звернення до інших богів, надавати їжу людям під час неврожаїв, захищати їх від вторгнення чужинців, надавати справедливі закони. Фактично, фараон був центром організації суспільного життя в країні.

 • Де фараони брали їжу для людей під час голоду?
 • Як єгиптяни вшановували божественність фараона?

Жерці. Для виконання релігійних обрядів у Єгипті існувала група жерців (демонструється сектор схеми «жреці»). Жрець – особа, що виконує релігійні обряди у язичників (поняття і визначення записуються, оскільки обов’язковими для запам’ятовування згідно шкільної програми, окремо демонструються зображення жреців).

 • Які обов’язки мав жрець?
 • Які права міг мати мав жрець?

Писарі. Задля управління державою, організацією роботи великих мас населення, обліку податків існувала окрема група населення – писарі (демонструється сектор схеми «писарі»). Пи́сар (писе́ць) – людина, робота якої пов'язана з писанням, писаниною, веденням записів, письмом (поняття і визначення записуються, оскільки обов’язковими для запам’ятовування згідно шкільної програми, окремо демонструються зображення писарів). Ці високого рівня співробітники освоїли рідкісну майстерність у стародавньому Єгипті – вони могли читати і писати.

 • Для чого були потрібні писарі країні?
 • Які права міг мати мав писар?

Вояки. Для участі у війнах та контролю за послухом населення сформувалася група вояків. За свою вірну службу у війську вояки отримували гарну винагороду.

 • Хто такі вояки?

Вельможі. У середовищі жерців, писарів та вояків найбільш важливі посади, наближені до фараона, вважалися найбільш престижними. Щоб потрапити на ці посади, необхідно було мати родичів, які вже довели свою вірність фараону і могли попрохати його про допомогу. Так, біля фараона з’явилися заможні родин, які посідали найбільш важливі посади у державі. Цих людей називали «вельможами». Вельможі – найбільш знатні і багаті люди. Вельможі користувалися важливістю своєї посади, часто не маючи талантів до роботи, а лише знатне походження. Маючи багатства, вельможі могли проводити незалежну від фараона політику.

 • Чи дійсно багатство і походження повинні визначати важливість людини у суспільстві?

Селяни. Продукти харчування для суспільства виготовляли селяни, які складали переважну більшість населення країни.

 • Які обов’язки мали селяни?
 • Чи могли селяни мати права?

Ремісники і торговці. Не всі єгиптяни займалися сільським господарством. Частина населення становило групу ремісників і торговців .

 • Хто такі ремісники?
 • Подивіться на давньоєгипетські зображення ремісників. Зробіть висновки, які ремесла існували у давньому Єгипті?
 • Хто такі торговці?

Раби. У нижній частині суспільства були раби. Раби – люди, які виконують свої обов'язки примусово оскільки знаходиться у власності інших людей або організацій, їх можна продати, обміняти, убити без їх згоди. Рабство стало долею військовополонених. Крім того, що раби були змушені працювати на будівельних роботах, вони працювали на розсуд фараона або вельможі.

 • Наскільки важливою для суспільства була група рабів?

Вільно вибрати собі групу єгиптянину було складно. Невелика кількість селян піднялася вище по суспільній піраміді. Для цього сім'ї економили гроші, щоб посилати своїх синів до школи. Адже хлопчики, які навчилися читати і писати могли стати писарями і в перспективі отримати впливові посади.

Кожна група давньоєгипетського суспільства мала свої права та обов’язки і, за винятком вельмож і рабів, була необхідним елементом існування держави. Поділ суспільства на групи був зумовлений ускладненням суспільних відносин та зростанням самого суспільства.