Перейти до вмісту

Токіпона/Вступ

Матеріал з Вікіпідручника

Проста і природна[ред.]

Сучасні мови забиті складними методами для передачі найпростіших понять.

Чому «геолог», а не людина, яка вивчає Землю? (Згоден, стародавнім грекам було простіше). Наскільки суттєва різниця між «говорити», «сказати» і «розповідати»? Токі-пона розбиває всі складні ідеї на найбільш базові елементи. Якщо ти голодний, ти хочеш їсти. Вчити - давати знання.

Це дає нам змогу радикально скоротити словниковий запас і спростити граматичні структури, необхідні, щоб сказати те, що ми маємо сказати. Менше - це більше.

Філософія[ред.]

На створення Токі-пона Соню надихнула ціла низка філософій.

Токі-пона мінімальний лексично, семантично і фонетично. Найнечисленніші та найпростіші елементи використовуються для створення максимального ефекту.

Багато в чому Токі-пона нагадує піджин. Коли людям різних культур необхідно спілкуватися, вони фокусуються на простих конкретних речах, які найбільш універсальні для людства.

Токі-пона слідує принципам даосизму, який оспівує просте, чесне життя і невтручання в хід природних процесів.

Великий вплив на Соню справили також антропологи-примітивісти, такі як Сахлінс і Джон Зерзан, чиї роботи критикують цілісність сучасної цивілізації, визнаючи верховенство натуральних, примітивних культур.

Токі-пона неминуче приводить вас до гри під назвою «семантична декомпозиція». Так само, як ми «скорочуємо» або «приводимо» дріб 4/8 до 1/2, так само ми розбиваємо семантичні конструкції на найпростіші та найнеподільніші одиниці смислу і в цей момент відкриваємо для себе, що справді означають для нас речі.

Відповідно до редукціонізму складні ідеї та системи можуть бути повністю описані в термінах найпростіших їхніх частин або компонентів.

Токі-пона виражає поняття найбільш природним і простим способом, внутрішня ідея (la interna ideo) добро пронизує всю мову. Здоров'я — гарне тіло. Щастя — почуватися добре. Токі-пона — гарна мова.

Переваги Токі-пона[ред.]

Будучи настільки загальним і розмитим, Токі-пона часто не здатний передавати тонкі відтінки сенсу. Наприклад, об'єднуючи всі можливі види та підвиди птахів у єдину лексему waso, ми усуваємо необхідність заучування сотень словникових одиниць, але водночас ми зовсім не втрачаємо здатності відрізняти орлів від голубів! waso wawa - сильний птах (орел), waso nasa - дурний птах (голуб).

Токі-пона має вужчу сферу застосування. Хоча нею дуже просто повідомляти чесні думки та щоденні речі (деякі люди пробують спілкуватися Токі-пона в побуті), але перекласти Токі-пона підручник хімії чи конституцію неможливо без значних смислових втрат. Тексти на кшталт підручника хімії чи конституції суть продукти складної штучної цивілізації, в якій ми живемо, і тому вони не підходять для "милих малих" мов на кшталт Токі-пона.

Хотя словарный запас невелик, а грамматика очень проста, язык, безусловно, имеет некоторые базовые правила синтаксиса, которые необходимы для оформления структуры предложений.

Етимологія[ред.]

Словниковий склад запозичений з інших мов і адаптований до фонетичної системи Toki Pona. Основні «мови-джерела»:

  • англійська
  • ток-пісін
  • фінська
  • грузинська
  • датська
  • акадська французська (діалект французської, на ньому говорять в Акадії (Канада))
  • есперанто
  • хорватська
  • словенська
  • китайська (основні діалекти: мандаринський та кантонський)

Менш інтенсивно використані мови: валлійська, японська, ложбан, тонга. Присутня також ономатопеїчна лексика.

Вимова та алфавіт