Перейти до вмісту

Токіпона/Вимова та алфавіт

Матеріал з Вікіпідручника

Вимова[ред.]

Увага, фонетика в цьому уроці описана для есперантистів. Якщо ви ще не вивчали есперанто, подивіться розділ Фонетика в описі мови Токі-пона у Вікіпедії тут або в оригінальних уроках тут (для англомовних з аудіозаписами прикладів).

В алфавіті Токі-пона 14 літер: дев'ять приголосних (j, k, l, m, n, p, s, t, w) і п'ять голосних (a, e, i, o, u). Для есперантистів нічого складного в опануванні фонетики Токі-пона немає - достатньо лише запам'ятати, що w у Токі-пона вимовляється як ŭ в есперанто або як w в англійській, усі інші - як такі самі літери в есперанто. Слова вимовляються так як пишуться, і навпаки - все як в есперанто.

Наголос завжди падає на перший склад.

Абетка[ред.]

Давайте подивимося на алфавіт мови. Перед вами маленька картинка. Вона показує всі чотирнадцять літер і чотирнадцять слів - по одному для кожної літери. Кожне слово ілюструється пояснювальною картинкою.

Просуваємося далі[ред.]

Якщо ви як слід попрактикувалися в читанні та вимові (тобто читали абетку вголос), значить, ви вже вивчили досить важливу частину Токі-пона, якою ви користуватиметеся впродовж усього подальшого вивчення та використання мови. Однак, потрібно ще багато чого осягнути, щоб опанувати Токі-пона. Тож просуваємося далі!

Якщо у вас були труднощі з правильною вимовою (адже цей текст можуть читати не лише denaskaj ruslingvanoj, ĉu?), інформація, наведена нижче, може вас трохи втішити. Однак і для тих, хто без труднощів прочитав абетку, ця інформація дуже важлива, якщо ви маєте намір не тільки говорити, а й писати Токі-пона. Отже:

  1. Усі офіційні слова Токі-пона (такі як toki і pakala - ті, що опубліковані в словниках «Токі-пона — Англійська» «Токі-пона — Есперанто») завжди пишуться малими літерами. (Так, навіть речення починається з маленької літери!)
  2. Великі літери використовуються тільки в неофіційних словах, наприклад назвах народів, географічних місць або релігій. Наприклад: jan Kalisija li pona. (тут єдине слово, яке починається з великої літери, це Kalisija - ім'я людини) - ma Elopa li suli. ("Європа" не є офіційним словом Токі-пона, тому починається з великої літери).
  3. Через те, що в Токі-пона так мало приголосних, вимова може бути досить вільною і варіюватися. Наприклад, p може вимовлятися як b, t — d, k — g, s — z.
  4. Слоги в Токі-пона завжди мають таку конструкцію: приголосна + голосна + опціональна n. Приголосна може опускатися в першому складі в слові (наприклад, слова ali та unpa). n на кінці не може бути використана, якщо наступний склад слова починається з m або n. Є також чотири комбінації, які є "забороненими" в Токі-пона через складність їхньої вимови: ji, ti, wo, wu.

Вступ · Прості речення