Перейти до вмісту

Decaleg de catalanoparlant

Матеріал з Вікіпідручника

„Decaleg de catalanoparlant“ створений професором Т. Стеґман 20 років тому. Переклав на українську Володимир Вітковський. Він уособлює боротьбу каталонців в Іспанії за рідну мову.

Озброївшись ним‚ уряд Каталонської автономії домігся‚ що ця донедавна заборонена мова стала цілком перспективною.

  1. Розмовляйте Вашою мовою завжди‚ особливо в родині та з Вашими друзями та знайомими. Поставте собі за мету розмовляти каталонською з тими‚ хто Вас розуміє‚ навіть якщо Ви досі розмовляли з ними кастильською.
  2. Виказуйте повагу до кожного‚ хто розмовляє іншою мовою‚ проте домагайтеся‚ щоб і вони поважали Вашу мову.
  3. Звертайтеся до всіх каталонською: на вулиці‚ на праці‚ по телефону. Якщо Вас розуміють‚ продовжуйте говорити каталонською‚ навіть коли Вам відповідатимуть іншою мовою.
  4. Навіть виявивши‚ що співрозмовник не розуміє каталонської‚ надихніть його спробувати зрозуміти Вас‚ говорячи з ним повільно та пояснюючи в різні способи окремі слова.
  5. Якщо Ви бачите‚ що хтось намагається розмовляти каталонською‚ допомагайте йому. Виказуйте прихильність до нього та оцінюйте його наміри.
  6. Поправляйте мову тих‚ хто не проти такого поправляння‚ а для тих‚ хто розмовляє суржиком‚ демонструйте добрі приклади. Це допоможе зберігати мову живою і гарною.
  7. Шануйте реґіональні відмінності каталонського слова — балеарську‚ валенсійську‚ руссильйонську та інші говірки. Нехай співіснують усі акценти та способи висловлення‚ які є нашими! В них – багатство каталонської‚ як і будь-якої іншої культурної мови.
  8. Передплачуйте каталонські газети та журнали. Нехай будуть каталонськими книжки‚ які Ви читаєте‚ вистави‚ які Ви відвідуєте‚ радіо- і телепрограми‚ які Ви слухаєте і дивитеся. Робімо те‚ що нам було заборонено протягом стількох років!
  9. Прийміть рішення робити всі записи та писати листи тільки каталонською. Відтепер пишіть своє ім'я лише в рідномовному варіянті.
  10. Послідовно домагайтеся від усіх інституцій‚ щоб вони спілкувалися з Вами каталонською мовою. Робіть це з любов’ю‚ але не бійтеся втратити час і нерви‚ повстаючи проти тих‚ хто виказує ворожість до Вашої мови. Не підставляйте ворогові щоки!


Джерело: Журнал «Свобода»