Pascal/Про мову
Мови програмування
[ред.]Вікіпедія каже, що комп'ютерна програма — це набір послідовних інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи в будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування та виконання обчислювальною машиною (комп'ютером), які приводять його у дію для досягнення певної мети або результату.
Комп'ютери мають внутрішню форму представлення програми (іноді кажуть "байт-код" чи "машинний код"), придатну для виконання: комп'ютер бере такий код і просто (чи з незначною обробкою - наприклад, спеціальним розміщенням в пам'яті) виконує. Ви, безумовно, стикалися з таким кодом; він зберігається в виконуваних файлах: у операційній системі Windows, наприклад, в файлах .exe. Але придатність для виконання обчислювальною машиною не означає зручності для людини; для цього були розроблені мови програмування, які представляють програму в зручному для людини вигляді, після чого спеціальна програма - транслятор - переробляє програму в байт-код.
Мови програмування поділяються за такими ознаками:
- Рівень абстракції - наскільки мова описує внутрішні сутності (процедури, змінні), а не елементи комп'ютера (байти, адреси в пам'яті). Мови програмування за рівнем абстракції поділяються на мови низького рівня, близькі до байт-коду і мови високого рівня, далекі від реального комп'ютера. Програми на мовах низького рівня (при певному рівні кваліфікації програміста) ефективніші, але їх важче переносити на інше обладнання, а програмування на низькому рівні складніше.
- Спосіб виконання - як і коли саме відбувається перетворення коду програми в байт-код. Мови бувають компільовані, коли транслятор (його в цьому випадку звуть компілятором) перетворює програму в байт-код перед початком виконання (зазвичай, один раз) і інтерпретовані, коли транслятор (інтерпретатор) перетворює програму в байт-код безпосередньо під час виконання. Інтерпретовані мови дозволяють робити гнучкіші програми - наприклад, змінювати текст програми самою програмою під час виконання; але такі програми потребують більше ресурсів (зокрема, на роботу інтерпретатора одночасно з програмою).
- Область застосування - для якої предметної області можна застосувати мову програмування. Мови бувають універсальні і спеціалізовані.
- Підтримувані парадигми програмування - історично виникло багато різних концепцій (парадигм), як треба писати програми і які для цього потрібні засоби. Різні парадигми іноді можуть застосовуватися разом. Відомі імперативна, структурна, функціональна, модульна, об'єктно-орієнтована парадигми тощо, постійно пропонуються нові. Програмісту не обов'язково знати їх усіх досконально, але для якісного програмування треба знати ті, що підтримуються мовою програмування, з якою він працює.
Мова програмування Pascal
[ред.]Мова програмування Pascal - компільована універсальна мова високого рівня, що підтримує структурне, імперативне, процедурне, модульне програмування, також частково (чи в деяких діалектах) підтримуються функціональне і об'єктно-орієнтоване програмування.
Питання:
- Байт-код є придатним для виконання обчислювальною машиною, тому є комп'ютерною програмою. Тоді чому ж програми на мовах програмування є комп'ютерними програмами, згідно визначення, якщо вони потребують обробки перед виконанням?