Перейти до вмісту

Довідка:Як створити вікікнигу

Матеріал з Вікіпідручника

Вікіпідручник — це колекція безкоштовних не художніх, переважно текстових, книжок. Якщо ви опинились на цій сторінці, то ви зацікавлені можливістю розпочати роботу над своєю книгою, в рамках вільної, публічно-доступної бази знань. Все, що ви напишите в своїй книзі, автоматично ліцензується Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 та GNU Free Documentation License, проте за умови, що ви є власником авторського права на опублікований матеріал, або ж матеріал є суспільним надбанням. Ніколи не залучайте до книги захищений авторським правом матеріал без попереднього дозволу його власника.

Як почати нову сторінку або книгу

[ред.]

Книги, розділи і сторінки можуть бути створені, переписані, змінені, перейменовані і поліпшені ким завгодно. Також можна змінювати порядок розділів, додавати та вилучати їх. Книги повинні відповідати визначенню якою має бути вікікнига.

Починаючи роботу над книгою

[ред.]

Аналізуючи вже наявні вікіпідручники, ви можете навчитися створювати добрі книжки або знайти цікаві нові ідеї щодо них. У Вікіпідручнику немає жодних жорстких правил щодо того, якою має бути книга, проте є певні настанови, які слід виконувати аби отримати добре визнання.

Починаючи роботу над книгою:

  • Визначтесь, до якої книжкової полиці найліпше віднести вашу книгу.
  • Оберіть назву вашій книзі, адже це дуже важлива частина книги. Назва має максимально повно віддзеркалювати запланований зміст книги, тому не слід нехтувати підготовчою роботою.
  • Якщо у вас є кілька цікавих ідей про нову книгу, напишіть про це кілька абзаців і викладіть цей текст на сторінку «обговорення» книги.
  • Поміркуйте над стилем викладення тексту, та над змістом книги.
  • Якщо на вашу сторінку не буде посилань, вона стане ізольованою. Додайте посилання на назву вашої книги у відповідній книжковій полиці.

Ввівши назву книги у віконце вище та натиснувши кнопку 'Створити книгу' ви перейдете до сторінки редагування створеної книги, де одразу можете починати вводити текст.

Визначення змісту і обсягу книги

[ред.]

Вікіпідручники створюються сумісними зусиллями. Щоб допомогти іншим долучитися до роботи над книгою, зробіть макет із вказанням основних ідей елементів книги (розділів, підрозділів, сторінок) з самого початку роботи, адже це дуже допомагає визначитися із кінцевою концепцію книги. Це, свого роду, договір між авторами щодо змісту книги, що суттєво допомагає уникнути довгих дискусій стосовно того що має (або, не повинно) бути в книзі, і як книга повинна виглядати.

Пам'ятайте:
У Вікіпідручнику насправді немає такого визначення, як «ваша книга», тож враховуйте думки інших дописувачів, дискутуйте, але завжди намагайтеся дійти згоди.

Нижче наведено кілька питань, на які бажано відповісти, задля чіткого визначення змісту книги:

  • Який тип книги планується до створення? Керівництво до використання, довідкова книга, методичні вказівки, доповідь, підручник або курс для само-вивчення та інші.
  • Хто є цільовою аудиторією книги? Буде це студент, школяр, професіонал, спеціаліст чи домогосподарка із новим хобі? Скільки років майбутньому читачу? Наскільки він вже має бути обізнаним в темі до початку читання книги? Відповідь на ці питання допоможе визначити стилістику мови для книги, складність термінології та інше.
  • Який обсяг книги? Визначення скільки інформації ви хочете розкрити (з точки зору теми книги, історичного рівня та рівня читачів) допомагає зрозуміти з чого почати, а де закінчити книгу. Це також допомагає визначити, що додати, а що вилучити із книги.

Опублікуйте відповіді на ці питання на початку книги, і на сторінці обговорення, щоб люди могли вирішити, чи це та сама книга яку вони хочуть прочитати або доробити.

Написання першої сторінки книги

[ред.]

Прочитайте політику іменування у Вікіпідручнику стосовно того, як долучити і назвати вашу книгу. Потім зробіть зміст книги або титульну сторінку. Виберіть назву — коротку, проте змістовну, без скорочень та абревіатур. Створіть сторінку так, як ви уявили її собі в макеті, і збережіть її.

При створенні сторінки або розділу було б дуже добре спочатку перевірити орфографічні помилки. Можливо, вам буде зручніше взяти копію оригінальної сторінки, працювати над нею, а вже потім вставити змінену копію назад на сторінку. Створення абсолютно нових тем це відмінний спосіб, щоб допомогти Вікіпідручнику збільшитися у ширину(і глибину).

Пам'ятайте:
Не треба зловживати можливостями створення нових книг, розділів або сторінок у вже існуючих книгах. Україномовний проект Вікіпідручник у найближчому часі не зможе подолати своїх іншомовних братів за кількістю книг. Проте ми вболіваємо за якість наших українських підручників.

Разом із першою сторінкою книги було б дуже добре створити і сторінку обговорення книги, де вказати визначення змісту і обсягу книги.