Перейти до вмісту

Плавання/Брас

Матеріал з Вікіпідручника
Схематична анімація стилю
Схематична анімація стилю зверху

Грудний стиль або брас, вимагає за спортовими приписами, щоб праця рук відбувалася під поворхнею води, щоб руки тягнути рівночасно вбік; ноги мусять також бути рівночасно зігнені, викинуті вбік і притягнені до себе. Кожне будь-яке відхилення вбік автоматично спричиняє дискваліфікацію. В загальному, плавання брасом виглядає так: 1. Руки й ноги випрямлені в одну лінію; 2. долоні рук звертаємо на зовні й широким помахом вбоки загортаємо воду випрямленими руками; рівночасно дещо підносимо бороду понад воду так, щоб можна було вдихнути повітря, після чого занурюємо голову у воду й видихуємо повітря таки у воду. Після загорнення води руками — притягаємо руки до грудей і випрямлюємо їх вперед. За той час скорочуємо ноги в коліні й притягаємо їх вперед — опісля відштовхуємо їх сильно вбоки так, щоб вони повністю випрямилися — після чого стягаємо їх разом до середини так, що ціле тіло є знову зовсім випрямлене.

Вправи на суші[ред.]

Рис. 14

Вправа 1. Сісти на лаву так, щоб ноги перебували в повітрі, спертись позаду руками, ноги трохи підняти і випрямити. З цього положення підняти ноги до таза, згинаючи їх до відказу в колінних суглобах і приблизно до кута 45° у гомілкостопних суглобах. Після цього підтягти до себе ступні, розвести їх до відказу і в наступний момент зробити поштовх-жим, який виконується через сторони у вихідне положення. Цю впразу треба виконувати так: на “раз” - випрямити ноги, на “два” — підтягти ноги до таза, на “і” - розвести ноги в сторони, на “три” — поштовх, на “чотири” — пауза (рис. 14).

Вправа 2. Те саме, але пауза робиться у вихідному положенні після відліку “чотири”.

Вправа 3. Лягти грудьми на лаву так, щоб ноги були в повітрі. Виконати кілька разів рухи ногами способом брас.

Рис. 15

Вправа 4. Стати до стінки і, спираючись на неї лівою рукою, трохи підняти праву ногу, згинаючи в колінному та злегка в кульшовому суглобах і взяти правою рукою пальці з боку підошви. З цього положення, випустивши з руки стопу, зробити різкий рух ногою вниз у вихідне положення (рис.15).

Вправа 5. Ноги на ширині плечей. Нахиливши корпус вперед, винести вперед руки долонями вниз, кисті торкаються одна однієї великими пальцями. З цього положення виконати гребок, як при плаванні способом брас. Спочатку рухи виконуються так: на “раз” — гребок, на “два” і “три” — підготовчі рухи. Засвоївши вправу, треба робити її без підрахунку з паузою у вихідному положенні.

Вправа 6. Те саме, але виконання пов'язане з диханням. На початку гребка підвести голову і зробити вдих, закінчуючи гребок, голову опустити вниз — видих.

Вправа 7. Нахилити тулуб вперед і винести вперед руки. З цього положення гребок руками способом брас. Закінчуючи гребок, підтягти одну ногу і надати їй вихідного положення перед початком поштовху-жиму. Коли руки прийдуть у вихідне положення, зробити поштовх ногою. Рухи ногами виконуються по черзі. Вправу треба виконувати в узгодженні з диханням.

Вправи у воді[ред.]

Вправа 1. Сісти на берег басейну так, щоб ноги опинились у воді (глибина 30-40 см). Відхилити тулуб назад, руками спертись позаду. Виконувати рухи ногами способом брас, спочатку роздільно, а потім з паузою лише у вихідному положенні.

Рис. 16 Вивчення техніки рухів руками і дихання при плаванні способом брас, стоячи на дні

Вправа 2. Спертись руками об дно, тіло — паралельно поверхні води, Виконувати рухи ногами способом брас. Виконати цю вправу в положенні на спині, впираючись плечима в край басейну і тримаючись руками за виріз.

Вправа 3. Відштовхнутись від краю басейну або від дна і почати ковзання; виконати кілька рухів ногами способом брас.

Вправа 4. Ноги на ширині плечей, нахилити тулуб вперед так, щоб плечі опинились у воді; руки винести вперед, кисті рук торкаються одна однієї великими пальцями. З цього положення виконати гребкові рухи руками способом брас (рис. 16).

Вправа 5. Те саме, але переступати ногами вперед по дну.

Плавці використовують стиль "брас" на Гран-прі Польщі (2012)

Вправа 6. Те саме, але з диханням: під час розведення рук у сторони піднести голову вгору так, щоб рот опинився над поверхнею води, і зробити вдих; закінчивши гребок, опустити голову обличчям у воду — видих.

Вправа 7. Відштовхнувшись від дна або берега басейну і, почавши ковзання, виконати два-три рухи руками способом брас без дихання.

Вправа 8. Те саме, але працювати руками і ногами.

Вправа 9. Проплисти способом брас 10-15 м з диханням.

Вправа 10. Плавання самими ногами, тримаючись руками за дошку.

Вправа 11. Плавання самими ногами; руки простягнуті вперед або притиснуті до стегон.

Вправа 12. Плавання самими руками; ноги підтримуються гумовим. кругом або дошкою, затиснутою між колінами. Надалі треба плавати, працюючи лише руками, без засобів, що підтримують ноги.

Вправа 13. Плавання брасом у загальній координації в спокійному, середньому і швидкому темпі на короткі, середні та довгі дистанції (див. анімацію).

Кроль на спині · Дельфін