Плавання/Стартовий стрибок

Матеріал з Вікіпідручника
Плавці виконують стартовий стрибок під час змагань у Японії (2020)
Плавці готуються до стартового стрибка під час змагань (2010)

Вивчення стартового стрибка треба починати після того, як початківці навчаться пропливати щонайменше 20-25 м, а також ковзати від поштовху ногами без виконання плавальних рухів. Ці навички виробляються при навчанні плавання і поворотів і значно полегшують оволодіння технікою старту.

Навчати старту необхідно в повній відповідальності до способу плавання, якому віддає перевагу той чи інший початківець. При навчанні і тренуванні треба застосовувати допоміжні вправи на суші й у воді, спрямовані не тільки на виконання всієї техніки стартового стрибка в цілому, а й на виконання його окремих елементів. Навчати старту краще під постріл з пістолета, ніж під команду “марш”. Це допоможе з самого початку виробити у початківців певні рефлекси, які принесуть їм чимало користі при участі вже в перших змаганнях.

Вправи на суші[ред.]

Вправа 1. Розучування вихідного положення плавця на старті.

Вправа 2. Стати у вихідне положення і за пострілом стартера миттю присісти, пославши коліна вперед-униз; руками спертись на підлогу. Особливу увагу звернути на швидкість присідання.

Вправа 3. Стати “струнко”, підняти руки, простягти і з'єднати їх над головою. Виконати кілька стрибків угору, не змінюючи положення рук і поступово збільшуючи силу поштовху ногами. В повітрі стежити за повним розгинанням ніг у колінних суглобах і відтягування пальців. Повторити вправу кілька разів.

Вправа 4. З вихідного положення для старту виконати присідання до згинання ніг у колінних суглобах під кутом 90° і миттю випрямитись. Одночасно з присіданням руки опустити вниз-вперед, а з випрямлянням ніг повернути їх у вихідне положення. Махи руками збільшувати до повного випрямлення в плечових суглобах.

Вправа 5. З вихідного положення для старту плавець за пострілом виконує стрибок вперед-угору з одночасним махом руками вперед-угору. В польоті руки з'єднані і притягнуті, голова строго між руками. Стежити за тим, щоб під час польоту у повітрі ноги не згинались у колінних суглобах, а пальці ніг були якомога більше відтягнуті.

Вправа 6. З вихідного положення для старту стрибок у довжину з місця, звертаючи особливу увагу на момент присідання. Повторити кілька разів.

Вправа 7. Чергування стрибків з бігом. Стрибки виконувати вперед-угору з обох ніг одночасно.

Вправа 8. Стрибки вгору з діставанням рукою підвішених предметів.

Вправа 9. Присідання і моментальне вставання, пружні руки.

Вправа 10. Поставити стілець біля стінки, на відстані 30-40 см від неї, сісти, засунувши пальці ніг під нижню рейку і витягнувши руки над головою. Відхилитись назад, дістати руками підлогу і повернутись у вихідне положення.

Вправи у воді[ред.]

Вправа 1. Стати на березі басейну і зробити елементарний зіскок ногами вниз, притиснувши руки до тіла. Повторити кілька разів.

Рис. 20

Вправа 2. Стати на березі басейну, присісти, нахилитись вперед, руки вперед, голову сховати між руками і, не розгинаючись, впасти у воду руками і головою вперед (рис.20).

Вправа 3. Те саме з стартової підстави.

Вправа 4. Стати на березі басейну, підняти руки і з'єднати їх над головою, поклавши кисть однієї руки на тильний бік другої або захопивши великим пальцем однієї руки великий палець другої; кисті тримати прямо, голову між руками. Не згинаючи ніг у колінних суглобах і не піднімаючи голови, нахилити тулуб вниз-вперед до відказу. З цього положення зробити спад вперед руками і головою та ввійти у воду. Під час спаду не розгинатись у попереку і не згинати ніг у колінних суглобах.

Вправа 5. Те саме з стартової підставки. Повторити кілька разів.

Вправа 6. Виконуючи вправу 3 з берега басейну, в момент падіння зробити невеликий поштовх ногами і ввійти у воду руками та головою не просто вниз, а знизу-вперед. Стежити за тим, щоб не було прогинання впопереку, не згинати ніг у колінних суглобах і не закидати їх назад.

Вправа 7. Те саме з стартової підстави.

Вправа 8. Стартовий стрибок без команди з берега басейну. Виконувати в повільному темпі, стежачи за тим, щоб під час поштовху не піднімати голови, не прогинатись у попереку і щоб при вході у воду не згинатись у колінних суглобах.

Рис. 21

Вправа 9. Те саме з стартової підстави, поступово збільшуючи силу поштовху і темп виконання (рис. 21).

Вправа 10. Стартовий стрибок з наступним пропливанням 10-15 м на швидкість.

Дельфін · Старт з води